| Rao_Eric_1996 a întrebat:

Mi-am ranit o alunita si mi-a curs putin sange. Alunita nu este prea mare, este rotunda dar este iesita in relief. Pot sa fac cancer la piele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

E mica probabilitatea, eventual daca se infecteaza sau este iritat des.
Daca este intr-o zona unde este expus la accidentari (de exemplu in zone unde te barbieresti) atunci se poate indeparta foarte usor pe cale chirurgicala (la o clinica dermatologica).

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, intotdeauna exista o sansa sa faci cancer de piele de la o alunita (rupta sau nu), asta nu inseamna neaparat ca vei si face.

Urmareste sa vezi cum se vindeca in urmatoarele zile. Daca se vindeca normal, nu-i nicio problema. Daca incepe sa te doara sau sa isi schimbe forma, atunci este indicat sa o operezi.

| AndreeaCr a răspuns:

Este indicat sa avem mare grija cu alunitele si sa nu le rupem, orice ar fi. Parerea mea este ca ar trebui sa mergi la un dermatolog, pentru a stabili exact tipul alunitei.

| Darksunset a răspuns:

Nu,nu faci cancer...ar fi indicat să o scoți...nici nu cred că e ceva scump...