| MarcelinoPanivino00 a întrebat:

Ce se poate face in cazul in care ai polipi gastrici in tot stomacul(foarte multi)? Cu ce afecteaza ei? Va rog sa-mi raspundeti, cei care stiti despre ce este vorba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie biopsiati pentru a te asigura daca sunt polipi. Fiindca o gastrita foarte severa poate da un aspect psudopolipoid stomacului. daca sunt intr-adevar polipi (adenomatosi sau hiperplastici) trebuie scosi integral (chirurgical sau endoscopic) fiindca polipii gastrici se pot maligniza (se transforma, in timp, in cancer daca nu sunt scosi).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie făcută o biopsie, dacă sunt cancerigeni maligni trebuie intervenit chirurgical, dacă sunt benigni, se țin sub observație!
Sănătate maximă.
Pa, pa.