| xBro a întrebat:

Sall TPU, am un verisor de 15 ani si are polipi nazali, stiti cumva la ce afecteaza acesti polipi? thinking DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doarme prost, invata mai greu, creste in inaltime mai putin, are performante scolare si sportive mai proaste (decat ar putea), face mai des infectii respiratorii, sta mereu cu gura intredeschisa ceea ce ii va deforma mandibula.

| xBro explică (pentru Brigaela):

Sa stii ca ai dreptate la multe chestii, de exemplu are 15 ani si 1.57, iar cu dormitul prost numai zic, doarme cu gura deschisa si asa este mai face cateodata infectii respiratorii.

| Brigaela a răspuns (pentru xBro):

Trebuie sa se opereze urgent, fiindca altfel va ramane scund definitiv.

| xBro explică (pentru Brigaela):

Pai il opereaza matusimea in toamna. Dar apropo stii cumva cat ai costa operatia? stiam ca in jur de 600 de lei.

| Brigaela a răspuns (pentru xBro):

Daca este elev si se opereaza intr-un spital ed stat, operatia este gratuita. Sincer, nu cred ca o amanare atat de mare este corecta, in toamna va avea deja 15 ani si jumatate, va fi mai putin probabil sa mai creasca. Ar fi mai logic sa-l opereze saptamana viitoare si sa aiba vara la dispozitie sa se vindece si poate chiar sa faca sport pentru a creste un pic in inaltime. Asa, la toamna, o sa ii ia 4-5 saptamani vindecarea, apoi va veni iarna si nu va mai avea cum sa-si stimuleze cresterea (nu va putea face efort in aer liber, nu se va putea expune suficient la soare, etc)

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vorbim de respirație care este șuierătoare, sforăie în timpul nopții, stă cu gura întredeschisă în timpul somnului pentru că inspiră și exspiră pe gură (în mod normal trebuie să o facă pe nas).
Nu are legătură cu creșterea, învățatul, etc.
Pa, pa.

| Grimmjow69 a răspuns:

Probleme respiratorii, pierderea mirosului, infectii ale sinusurilor, sforait.

| IAliveInHell a răspuns:

Probleme respiratorii, pierderea mirosului, infectii ale sinusurilor, sforait.

| TeoTudor a răspuns:

Da... In primul rand intr-un fel sa zicem afecteaza respiratie usoara a organismului ceea ce duce la sforait cel mai des intalnit caz si in al doilea rand respira un pic mai greu pe nas. Iti recomand sa te duci cu el la un Medic de genul ORL insanatosire grabnica!

| McQuiz a răspuns:

Sforaie cand doarme si alte chestii.

| ttequila a răspuns:

Stiu ca daca ai polipi trebuie sa te operezi.