| Essmeralda a întrebat:

Ce se poate întâmpla dacă bei clor, înălbitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Sper sa nu incerci asa ceva. Clorul este un inalbitor si in acelasi timp un dezinfectant, se foloseste doar pentru a curata apa, atunci cand este preparata la uzinele de apa, se pune in apa de la strand si se foloseste de gospodine pentru a albi rufele.
Este toxic, nu poate fi ingerat (adica inghitit) pentru ca, arde tesuturile pe care le intalneste si atunci te poti intoxica si chiar muri.
Nu prea inteleg de ce ai pus aceasta intrebare, daca ai o sticla de clor in casa, pe ea scrie ce contine si la ce se foloseste.
Un gand bun si preocupari mai pasnice, ce nu te pot pune in pericol.

5 răspunsuri:
| Paix a răspuns:

E foarte bun, e "picant"
Incearca si soda caustica
Acid sulfuric H2SO4

| Petrust a răspuns:

Ai arsura grava si cel mai probabil ca mori.Nu merita sa-l bei.

| nicusor95 a răspuns:

Nimic.te vei simti un pic raw.si dupa aia trece.aa da si dupa mori.

| 4l3xu7zu a răspuns:

Te intoxici si mori