| eu_3300 a întrebat:

Ce se poate intampla daca iei mai mult de 2 pastile de paracetamol sau aspirina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laura_8904 a răspuns:

Daca iei mai multe odata cel mai pronabil intrii in coma
am avut o colega in clasa care a facut prostia asta si norocul nostru ca am anuntat la timp salvarea si i-au facut spalaturi stomacale

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca se exagereaza si doza administrata este ridicata, paracetamolul poate afecta grav organismul (in special ficatul si rinichii) punandu-l chiar in pericol vital. Uneori hepatotoxicitatea si leziunile sunt atat de importante incat pacientii au nevoie de transplant hepatic pentru a supravietui intoxicatiei. Exista insa un antidot care trebuie administrat in primele 8 ore de la ingestie - N acetil cisteina. Administrarea la timp a acestuia poate salva pacientul si poate limita toxicitatea paracetamolului. De aceea, intoxicatia trebuie recunoscuta, diagnosticata si tratata imediat. Este o urgenta medicala iar pacientul trebuie sa anunte medicul daca considera ca a luat o doza prea mare.

| madalina2727 a răspuns:

Daca iei maxim 4-5 pastile ori de aspirina ori de paracetamol pe zi nu ti se intampla nimic din contra te faci bine mai repede.Atentie insa sa nu le iei odata pe toate, trebuie sa lasi minim 3 ore intre ele la administrare si sa nu fii alergica. Dar nu lua pastile decat daca este chiar necesar, iar aspirina nu se ia niciodata prea multa pentru ca poate provoca hemoragii.Mai multe de 4-5 pastile/zi pot face mult rau de la intoxicatii cu medicamente pana la coma, plus ca organismul va suferi foarte mult.De exemplu ficatul va fi foarte afectat, cu tot ce e toxic el se lupta.Atentie la medicamente!

| Parintele a răspuns:

Nimic deosebit, poate doar sa te doara stomacul.

| NPA a răspuns:

Nimic, dar nu exagera, sa nu faci supradozabig grin

| nimenialtul a răspuns:

Si eu am patit-o. Am luat paracetamol si nurofen-care contine si asta paracetamol mai mult decat trebuia. Mi-au iesit niste bube pe tot corpu'!

| DeReglat a răspuns:

Depinde de varsta.
Daca ei 2 de paracetamol o sa ai o relaxare totala sau s-ar putea sa o clachezi.
Daca vrei sa te sinucizi si fara sa lasi urme...
te invat eu... De.Reglat@yahoo.com laughing
Sincer uni au nevoie si de asta.