| PrinceGumball a întrebat:

Ce se poate intampla daca stau prea mult la calculator si cat ar fi normal sa stau pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai prea mult la calculator nu este bine pentru ca iti afecteaza creierul, iti creeaza dependenta, sunt multe motive cu ce ti se intampla. Cauta si tu pe net si o sa aflii. La calculator ar fi normal sa stai MAXIM 2 ore hai 2 ore jumate sa zicem, nu mai mult. Stiu, multi si chiar eu nu respect aceste ore, dar de ceva timp am inceput sa nu mai stau asa mult. Cel mai des te atrag jocurile sau Facebook-ul in general, exact asa e si la mine. Eu iti sugerez sa stai cat mai putin la calculator si sa ai grija de sanatatea ta.
Bafta!

| PrinceGumball explică (pentru anonim_4396):

O data am stat 12 ore la calculator in continuu si inima imi batea foarte tare si urechile imi erau infundate...dar pe de alta parte de atunci incepusem sa iau si niste pastile iar la efectele secundare scria ca se pot ajunge la palpitatii..si nu stiu mi-e frica sa mai stau prea mult la calculator din cauza asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PrinceGumball):

Si eu am stat foarte mult de foarte multe ori. Si eu port ochelari din cauza asta si am o vedere proasta,eu iti sugerez sa iei o pauza pentru cateva zile si sa te linistesti. Iesi afara, citeste o carte, picteaza. Eu incepusem sa aud voci, credeam ca innebunisem, e foarte nasol.

| EvilThoughts a răspuns:

Mai întâi de toate, vederea îți poate fi afectată, iar mai apoi se poate ca gândirea să îți fie încetinită.
Nu sta mai mult de câteva ore pe zi, 2-3, pentru că vei fi nevoit să porți ochelari.
Este, de asemenea, dovedit științific faptul că persoanele care stau mult la calculator au o gândire mai înceată decât cele care au un număr mic de ore petrecute în fața calculatorului.
Ai grijă și nu sta la calculator degeaba. Folosește-ți timpul cu cap. Citește ceva interesant sau scrie. Îmbogățește-ți cunoștințele și fă ceva folositor.
Mult noroc.

| Trrranquila a răspuns:

Poți avea probleme cu vederea. Cam 2-3 ore.

| Weed22 a răspuns:

Nimic. Cat ai nevoie.

| gsdgdvfyjgdvbjladhhgjh a răspuns:

Da poti sa-ti strici vederea mentalitetul si critica de aceia e normal sa stai 2 ore pe zi la calculato succes