| costinvlad a întrebat:

Ce semnifica șarpele pe ambulanță? Îl semnifica pe kundalini?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O fi și de la zeitățile de mai sus. Dar înclin mai mult spre varianta biblică.
"Domnul a zis lui Moise: „Fă-ţi un şarpe înfocat şi spânzură-l de o prăjină; oricine este muşcat şi va privi spre el va trăi."
Moise a făcut un şarpe de aramă şi l-a pus într-o prăjină; şi oricine era muşcat de un şarpe şi privea spre şarpele de aramă, trăia." (Numeri.21:8,9)
Șarpele respectiv Îl reprezenta pe Domnul Hristos. (A nu fi confundat cu șarpele care a amăgit pe Adam și Eva în grădina Edenului, și care era diavolul).
Aceasta este părerea/varianta mea proprie.

| Dismally a răspuns:

Nu, vine din mitologia graca - daca e simbolul cu doi serpi si aripi vine de la zeul Hermes; daca este toiagul cu sarpe vine de la zeul Asclepios.

| StrongHeart a răspuns (pentru Dismally):

Cred ca e clar ca e de la zeul Asclepios din moment ce e considerat zeu al medicinii.

| Dismally a răspuns (pentru StrongHeart):

Este folosit si simbolul lui Hermes dar nu la noi.

| Emazio a răspuns:

Uneori companiile din domeniul farmaceutic sua medical folosesc in mod eronat simbolul lui hermes, insa de cele mai multe ori e toiagul lui Asclepios