| Radandam a întrebat:

Ce simptome are o persoana anxioasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Scuze pentru aceasta copiere, dar... mai bine punctat decat ar spune un doctor, probabil pe site-urile de specialitate se gaseste:
Iar prin o persoana anxioasa, inteleg persoana care are un inceput sau o oarecare forma de anxietate.

"Simptomele anxietatii difera in functie de tipul de anxietate de care pacientul sufera. Exista insa simptome pe care toate tulburarile anxioase le au in comun:
• Panica, teama si nelinistea
• Tulburari ale somnului
• Incapacitatea de a sta locului
• Maini si picioare transpirate/ reci
• Tremuratul mainilor/ picioarelor
• Palpitatii
• Uscaciunea gurii
• Greata
• Musculatura incordata
• Vertij "

Multe altele:
https://doc.ro/......-tratament

| Invictusman a răspuns:

Depinde cât e de serioasa anxietatea și ce tip de anxietate e, cea generalizata are o mulțime sau cea în cadrul schizofreniei.