| adrian_7273 a întrebat:

Ce simti atunci cand fumezi? Nu am fumat niciodata .Si parca as incerca. Adica ma tenteaza multe persoane din jurul meu fumeaza. Deci te simti mai special cand fumezi sau este doar o prostie pe care aruncam banii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Ce simti...nimic special...cica te calmeaza, dar e o autosugestie iti spun eu! tutunul nu-ti rezolva problemele, dimpotriva iti cauzeaza altele de sanatate!
eu am fumat, dar m-am lasat dupa un an!
iti miroase gura...hainele ...sincer nu te face deloc mai cool!
mai bine te apuci de mancat caramele!

| xibalba a răspuns:

Vezi ca stii? E o prostie pe care arunci banii, care creeaza dependenta si pe deasupra, cauzeaza probleme sanatatii. Niciodata, dar niciodata nu am inteles oamenii care fumeaza. Sa imi explice si mie cineva: cum poti sa dai banii pe ceva care iti face rau?

| PauLa.M a răspuns:

Nimic special sincer. Daaca ma intrebai ce simti daca nu fumezi ti-as fi spus ca simt ca mor. e ca si cum ti ar fi foame sau sete..eu cel putin asta simt.

| Teooo a răspuns:

Incearca sa spui nu tentatiei! Gandeste-te ca oamenii aceea vor trai ca 10 ani mai putin decat vei trai tu. Cu siguranta este ceva pe care arunci banii. Cu aceei bani iti poti lua mult mai multe lucruri folositoare care te ajuta sa traiesti nu sa te omoare.

pa, pa happy

| Kanghu a răspuns:

Tigarile iti fac rau dar pentru uni oameni este o placere. Si te calmeaza in rest iti face rau si dai o gramada de bani. Dependenta nu vine decat daca fumezi mult. Eu de exemplu am fumat o gura si m-am saturat! Au un gust unpic mai mentolat dar te cam ineaca.

| Orannginna a răspuns:

Sincer, nu am fost tentata niciodata sa incerc si deci n'am facut'o. Insa, am am avut un vis intr'o noapte: visasem ca eram dependenta de tigari si nu stiam ce sa fac ca sa ma las, era o senzatie de neputinta, nimic special. Acum nu stiu daca chiar asa este... vroiam doar sa-ti impartasesc "senzatia" aceea...
Sfatul meu este sa nu incerci, este mai sanatos. Curiosii mor repedehee hee

| devilll a răspuns:

Am fumat cand eram la varsta de 11 ani sa fiu si eu in rand cu smecherii dar mam inselat am fumat cca 4ani cam un pachet pe zi eram disperat fara tigari dar pana intr-o zi cand m-am hotarat sa nu mai fumez si gata am terminat acum aproape toti prieteni mei fumeaza si chiar nu ma mai tenteaza si nu vad rostu sa dai o groaza de bani pe tigari prefer sa beau cateva beri si ma simt mai bine.
Nu te lasa prostit sa te apuci de tigari!
Majoritatea care fumeaza daca te intreaba daca fumezi si zici nu repede sare cu gura ca bine faci nici sa nu te apucilaughing
doamne ce sfat de la unu care isi chinuie organismu in fiecare zi

| nutzu' a răspuns:

Eu am fumat 9 tigari in toata viata mea(6 anul asta)...si nu este nimic special... pur si simplu pierzi bani si iti distrugi sanatate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tutunul dauneaza grav sanatati! nu te apuca de prostiile alea nu simti nimic doar iti dauneaza sanatatea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fumat ieri pentru prima oara o tigara black. a fost ok, adica nu mi se pare nimic special.nu am cumparat eu tigara ci mi-a dat-o un baiat ca am fost la ziua lui de nastere.
ti-am spus, nu este nimic special, eu doar m-am innecat prima oara.am fumat ieri o tigara jumate si nu am de gans sa mai continui...
eu doar mi-am satisfacut curiozitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am dependenta pentru asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fumezi este ceva special pentru unii, ceva banal pentru altii si ceva de **** pentru ceilalti.Cand cineva spune ca fumatul este pentru distrusi mentali, pentru dependenti prizonieri homosexuali sau oameni care n-au ce face cu banii lor, atunci ei sunt oamenii categoriei 3.Cand un om spune ca fumatul nu este decat un moft, o modalitate sa te imprietenesti cu altii si sa intri intr-un grup, atunci acei oameni fac parte din al doilea grup.Cand cineva iti spune ca fumatul este rau, dar faci multe alte chestii mai nesanatoase in afara de fuma, it spune ca te relaxeaza si ca prima tigara din ziua in care te aflii te ameteste un pic, cand iti spune ca este o metoda de a te imprietenii cu altii si sa nu fii tensionat cand vorbesti cu o persoana noua, sau este un lucru frumos sa faci troc de tipuri de tigari, sau sa faci jointuri din tutun si foita si sa fumezi in grup si sa faci posta, atunci acel om face patre din prima categorie.Eu fac parte din prima categorie, nu sunt dependent si sunt foarte constiient de sanatatea mea. Sfatul meu este sa incerci o luna, cu tigarii slabe sau tari sau ambele, cum doresti, si sa decizi din ce categorie faci parte.Noroc

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Fii atent iti explic eu:
Pai daca incerci pentru prima data si tragi din prima in plamani te ia cu ameteala, cam ca si cand esti beat laughing.Asa ca sa nu tragi din prima in piept, prima data trage in gura si apoi ia o doza mica in plamani.Acum in legatura cu intrebarea, cand fumezi simti aroma tigarii respective.Ex: Kent are un fel de gust cam ca si guma orbit doar ca in plamani etc etc...Ai prins tu ideea... Funda

| Zitronen a răspuns:

Daca ramai dependent este o placere. Dar tot este o prostie pe care aruncam bani, ani si sanatate. Numai bine. Daca fumezi, simti ca ai gresit si n-o sa te poti lasa de fumat.

| ivona a răspuns:

Te rog, nu te apuca de fumat, eu acum incerc sa ma las, si e groaznic, toata ziua ma gandesc la tigari...noaptea visez tigarisad gandeste te ca decat sa fumezi mai bine mergi la un salon de frumusete in fiecare saptamana, oricum banii sunt tot aia, dar daca mergi la salon vei fi mai frumoasa, mai admirata, mai increzatoare in tine, daca vei cheltui banii pe tigari vei mirosi mereu a fum, vei avea tenul mai urat, parul iti va parea lipsit de sanatate, in timp dintii vor deveni mai galbeni etc. Oricum nu te lasa prada tentatiei de a fuma, vei avea numai de pierdut, iar cand vrei vrea sa te lasi o sa fie cel mai chinuitor lucru...

| simona_2554 a răspuns:

Este o prostie pe care iti arunci banii dar si sanatatea, te sfatuiesc sa nu incerci pentru ca de apucat e usor, insa de lasat e foarte greu ti-o zic pentru ca tatal meu e fumator si acum incearca sa se lase dar ii este foarte greu

| adrian_7273 explică:

Te calmeaza wtf. o sa incerc si eu. sa vad te calmeaza.

| silviu4444 a răspuns:

Stai ca-ti zic eu cum sta treaba prima data ii vezi pe restul ba astea fumeaza toti ce naspa! Pana se gaseste unu sa-ti zica nu vrei sa incerci si tu? Dar tu baiat bun nu.nu nu mersi si te sacaie pana incerci.Bon prima data tragi un fum da il tragi ca bou si te ineci(pufai) dupa iti explica el acolo cum sa tragi dupa ce ai invatat cand ai tras un fum te simti perfect! Nu te bucura te simti bine intr-un timp deci te ia o stare de ameteala dupa ce incepi si tu o tigara 2, 3, 4 zici ce fain e si esti in rand cu toti dupa cateva saptamani practic fumezi pedegeaba nu mai simti nimic de simti cam rau si pur si simplu bagi ceva in tine....Deci cam asa e prima data e COOL si dupa esti praf fumezi parca pamant...In fine tu faci ce vrei daca crezi ca ai bani fumezi daca nu Cerseti laughing si daca nici asa nu merge lasa-te!

| silviu4444 a răspuns:

Stai ca-ti zic eu cum sta treaba prima data ii vezi pe restul ba astea fumeaza toti ce naspa! Pana se gaseste unu sa-ti zica nu vrei sa incerci si tu? Dar tu baiat bun nu.nu nu mersi si te sacaie pana incerci.Bon prima data tragi un fum da il tragi ca bou si te ineci(pufai) dupa iti explica el acolo cum sa tragi dupa ce ai invatat cand ai tras un fum te simti perfect! Nu te bucura te simti bine intr-un timp deci te ia o stare de ameteala dupa ce incepi si tu o tigara 2, 3, 4 zici ce fain e si esti in rand cu toti dupa cateva saptamani practic fumezi pedegeaba nu mai simti nimic de simti cam rau si pur si simplu bagi ceva in tine....Deci cam asa e prima data e COOL si dupa esti praf fumezi parca pamant...In fine tu faci ce vrei daca crezi ca ai bani fumezi daca nu Cerseti laughing si daca nici asa nu merge lasa-te!

| garmen a răspuns:

Nustiu te simti mai bine eu fumez si am 12 ani si e calumea mie imi pace.

| garmen a răspuns:

Eu fumez si am 12 ani si e misto mie imi place.

| ioanaadi a răspuns:

Tentatia si curiozitatea.asa ancepem toti. unii isi dau seama de greseala si renunta.altii,prea tarziu, sunt dependenti.nu simti mai nimic, nu te calmeaza, ati amorteste putin simturile.nu te face cu nimic mai special.toti ceilalti au dreptate, ati miroase gura urat, hainele, te anbolnavesti des, obosesti repede.cineva spunea ca nu devii dependent daca fumezi putin. ok, atunci de ce nu se lasa de tot? petru ca nu poate.toti ancepem cu una pe zi, apoi doua, etc, pana la douazeci-trezeci pe zi. te rog nu te apuca de fumat.

| unochiscos a răspuns:

Da te calmeaza dar exact atunci cand nu trebuie. Eu am fumat 5 ani de zile si regret enorm. Primul lucru pe care obisnuiam sa-l fac dimineata cand ma trezeam sau seara inainte de culcare era sa fumez o tigara desigur, si in zilele acelea insorite de vara cand ieseam cu rolele afara dupa prima tigara oboseam instantaneu. Parca mai degraba aveam chef de o inghetata cu ciocolata decat o plimbare cu rolele. Deci tigarile nu te calmeaza ci te molesesc si mai apoi mai sunt momente cand tigarile te scot din sarite.la propriu... Daca fumezi si esti intr-o perioada mai stresata sau iti petreci mult timp acasa s-ar putea sa intrii in urmatorul cerc vicios in care am intrat eu: mananci fumezi manaci fumezi. Este foarte adevarat. Eu inainte sa ma apuc de fumat eram foarte slabuta si plina de energie, ei de cand m-am apucat(sau mai bine zis de cand n-am putut sa le mai las) am inceput sa ma ingras pentru ca mancam toate gunoaiele (de la multa ciocolata si multa cola la produse junk food) care din pacate se depuneau pe soldurile mele. Poate nu toti dar majoritatea atunci cand fumati ati dori sa aveti langa voi o cutie de cola, o ceasca de cafea, o bucata de ciocolata and so on. Acum nu mai fumez de 1 an de zile, fac sport si ma simt in forma tot timpul. Am invatat sa depasesc si momentele stresante sau zilele in care stau inchisa in casa si fara sa fumez... o carte buna si un ceai nu se compara cu o portie cancerigena de nicotina.winking voi alegeti tigara sau viata.

| ionut170278 a răspuns:

Nu te apuca de fumat.eu am fumat 14 anii.acum nu mai fumez. tigariile mi-au ruinat viata.am ajuns sa nu mai ies din casa din cauza lor.am dat in anemie, depresie si atac de panica. aveam halucinatii si vedenii. daca vrei sa vb de asta intra pe ionut_claparu78 si o sa-ti piara pofta de tigari