| YumiSukinanda a întrebat:

Ce simtome ai inainte de ati veni menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Simptomele sindromului variaza considerabil de la o femeie la alta si de la un ciclu menstrual la altul, iar acestea pot fi de intensitate variabila, de la usoare pana la severe. Unele femei considera ca simptomele se agraveaza in conditii de stres psihic si emotional. Cele mai frecvente sunt urmatoarele:
- umflarea si sensibilitatea sanilor
- retentia de lichide, balonarea, cresterea in greutate
- schimbari ale tranzitului intestinal
- acneea (cosurile)
- scurgeri ale sanilor la apasarea sanilor sau a mameloanelor
- pofta de mancare exagerata (mai ales pentru dulciuri sau mancaruri sarate)
- schimbari ale ritmului nictemeral (al somnului)
- oboseala, lipsa de energie
- scaderea libidoului
- durerea mai ales de cap, ale sanilor, ale muschilor si articulatiilor, de spate (mai ales in regiunea inferioara imediat inaintea primei zile de ciclu menstrual)
- agresivitatea
- atitudine retrasa fata de familie si prieteni
- incapacitate de concentrare, scaderea atentiei
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/......enstruatia

| monyk a răspuns:

Buna,poti avea dureri de burta,dureri de spate,te dor sanii cand ii atingi, au o sensibilitate crescuta, nu esti intr-o stare prea buns.Eu cel putin inainte sa imi vina menstruatia,sunt intr-o dispozitie mai proasta si ma dor sanii la atingere, in rest nu prea am simptome, dar oricum depinde de organismul fiecarei fete.

| Lummy a răspuns:

Te doare burta, te dor sanii, poti avea senzatii de greata.

| GeorgiSiAtat a răspuns:

Pai te doare capul,esti putin ametita, te doare spatele, te doare burta(acolo jos) esti foarte nervoasa(ai o stare de agitatie) si ai impresia ca toata lumea vrea doar sa te enerveze.Stai linistita, este complet normal happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna lingetot!

Inainte de ati veni menstruatia esti putin suparata si te doare burta dar nu pe toti depinde de cate toxine ai in corp daca ai mai putin de doare mai putin daca ai mai multe te doare mai rau[toxine adica microbi praf etc]pe mine m-a durut destul de rau nu foarte rau dar m-a durut rau doar te doare burta iar GeooRgy are un raspuns jalnic fiindca sinurul simptom e ca te doare burta si in rest sti ce va urma. fundita te rog?

Pa, pa!

| annika a răspuns:

Dureri de burta happy

| xViiruus a răspuns:

Depinde de corpul tau. Poate sa te doara burta, spatele, sanii, capul. Eu am doar de o luna, nu prea stiu cum e. Dar pe unele fete nu le doare nimic thinking Depinde cum este firea ta :*. Te puup.