| LorenaMaria1996 a întrebat:

Heii ce se intampla cand imi intarzie menstruatia este a 6 a zi dar am simtome ( dureri de burta) dar tot nu vine.

Răspuns Câştigător
| Satango a răspuns:

Este probabil să fi rămas însărcinată, trebuie neapărat să te duci la un consult ginecologic.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se va "intampla" sa trebuiasca sa mergi la un consult ginecologic, in cazul in care intarzierea va fi mai mare de 10 zile --- medicul este cel mai in masura sa identifice si sa trateze o eventuala problema medicala care afecteaza ciclul menstrual!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care nu ai intretinut relatii sexuale sa nu ai nici un motiv de ingrijorare. Motivul intarzierilor poate fi de natura endocrin-hormonala, sau din cauze medicale. In orice caz din moment ce ti-au aparut anumite semne premenstruale ar fi indicat sa fii pregatita deoarece se poate porni in orice moment menstruatia. Ar fi indicat sa folosesti in aceste zile protectslipul.Intarzierea mai mult ca sigur se datoreaza unei deranjari hormonale.Multa sanatate.

| Satango a răspuns:

Dragă Lorena, întârzierea menstruaţiei se poate face din mai multe cazuri, ca de exemplu stresul, modificări în program, medicamente, boli. Alte cauze ar putea fi kilogramele în minus, în plus. Altă cauză ar fi sarcina, dar acest lucru poate fi clarificat chiar de tine ştiind dacă ai avut sau nu un contact sexual în ultimul timp. Un alt motiv, mai simplu ar fi faptul că ai calculat greşit. Depinde cât timp consideri că ţi-a întârziat menstruaţia după calculele tale happy

| Neo12 a răspuns (pentru Satango):

Eu dacă răcesc la burtă îmi mai întârzie câteva zile, iar după. câteva dureri îngrozitoare.

| Mimosa121 a răspuns:

Citi ani ai?

| LorenaMaria1996 explică:

Am avut relatii sexuale si neprotejate chiar in ultima luna.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru LorenaMaria1996):

Depinde in ce perioada a ciclului menstrual au avut loc relatiile sexuale, mai ales daca au fost neprotejate. Ar fi trebuit sa stii ca sex neprotejat poti face doar in anumite perioade ale ciclului menstrual daca nu doresti un copil.

| Satango a răspuns (pentru LorenaMaria1996):

Este probabil să fi rămas însărcinată, trebuie neapărat să te duci la un consult ginecologic.

| LorenaMaria1996 explică:

In perioada evolutiei