| Darks a întrebat:

Ce simtome sunt daca esti bolnav cu pancreasu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| freakazoid a răspuns:

Mai greu se observa clinic, dar daca faci analize la sange se poate suspiciona la parametrul glicemie, pancreasul secretand insulina si glucagon.

| BroascaCuElice a răspuns:

1. Durerea de pancreas

In pancreatita acuta durerea are debut brusc, este consecutiva unor mese bogate in grasimi si alcool, apare la cei cu litiaza cunoscuta(pietre la fiere). Este localizata in bara in partea superioara a abdomenului. Este o durere atroce si se insoteste de stare de soc. Este insotita de varsaturi alimentare si varsaturi cu bila.

In pancreatita cronica, durerea are aceiasi localizare, este de intensitate mai mica, apare dupa masa si nu cedeaza la medicatia antalgica (impotriva durerii)
2. Dispepsia pancreatica(tulburari de digestie)

Sunt prezente tulburari de apetit, anorexie (fara pofta) selectiva pentru paine si dulciuri, varsaturi, hipersalivatie, anorexie totala in stadiile avansate.

Dispepsie gazoasa cu meteorism abdominal (balonari), flatulenta (gaze), eructatii (ragaieli).

Tulburari de tranzit cu episoade diareice de durata mica, scaune moi, pastoase, stetoreice (culoare galbena), deschise la culoare, lucioase.

3. Alte semne generale

slabire rapida si progresiva in cancerul pancreatic si in pancreatita cronica;
crampe musculare;
parestezii.