| SaveTheNature a întrebat:

Ce spune Biblia despre cei care mor nebotezati si neincrestinati fara sa cunoasca adevarul in viata lor? Ce se va intampla cu sufletele lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| frikk a răspuns:

Ce spune Biblia despre cei care mor nebotezati si neincrestinati fara sa cunoasca adevarul in viata lor? Raspuns:ce-i nebotezati este exact ca un om umblator prin existenta fara NUME.
Ce se va intampla cu sufletele lor? Raspuns : probabil sa nasc din nou pana isi gasesc adevarul si numele din viata lor.

| SaveTheNature explică (pentru frikk):

Asta spune Biblia?

| frikk a răspuns (pentru SaveTheNature):

Biblia spune "prea multe" eu ti-am facut un mic rezumat(parerea mea personala) iadu nu exista ci eu consider ca iadul este panatul care il calcam(mai rau ca aici pe pamant n-are cum sa existe mai jos ) crime, rautate, suferinte etc.noi nu doar ne nestem in iad ci pur si simplu traim in el (iad) de cand sa muscat din acel măr.
Concluie dupa parerea mea = pamăntul = iadul

| SaveTheNature explică (pentru frikk):

De acord cu tine. De fapt e din ce in ce mai "IAD" De la Adam si Eva incoace.

| frikk a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si culmea intrebarea revoltatoare care mi-am tot pus-o este urmatoare: e bine ca Cel De Sus a vazut dupa ce au muscat din mar. acu ce ma intreb eu oare unde era Cel De Sus pana sa muste din acel FruncT interzis (mar) smug daca nu reprezenta un bine si era frunctul gustului amar si al mortii a suferintei de ce la lasat in gradina smug putea usor sa-l faca sa dispara sa nu mai existe dar na ...Si cu CeL de Sus

| zahy a răspuns (pentru frikk):

Clar aicia este iadul. boli, dureri, moarte. Daca exista cu adevarat Dumnezeu conceptia mea este. Ca traim in iad pentru a ne indrepta si ajunge in Rai, Daca nu ne indrepta ne nastem din nou in iad.

| tweety96 a răspuns:

Se spune ca ajung in iad deoarece prin botez ne spalam de pacatul stramosesc si ei nu au scapat de el, deci cei care nu ajung in iadhappy

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Ce conteaza ce spune Biblia? Oare ce Dumnezeu crud și rău îi vine ideea să facă un iad pentru copii?
Biblia nu spune nimic despre botez și iad. Sunt doar comentarii făcute de teologi pe această temă. Nimeni nu s-a întors să spună că a văzut copii nebotezați în Iad.

| Parvu_Adrian_1991 a răspuns:

Primii martiri crestini au murit nebotezati... poate ca biserica, ce s-a hotarat pe langa imparatul Constantin e una, dar este cer ca primii martiri crestini au murit nebotezati si cativa si canonizati. Daca au fost sfinti nebotezati, ce putem noi sa facem.