| dyanna1989 a întrebat:

Ce stiti de ganglionii limfatici? eu am acum o amigdalita cronica urata, ma tratez, inca nu mi-a trecut... si am si doi ganglioni submandibulari mari si mobili, insa ma cam tem de ceva mai grav; cica la infectii cresc, pana acum mie nu mi'au crescut. Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| s4a a răspuns:

Buna Diana. Ganglionii limfatici sunt cosurile de reciclare ale sistemului circulator. Aici, celulele "defecte" sau moarte sunt filtrate pentru a nu polua restul organismului. Atunci cand au loc lupte in interiorul organismului, ganglionii colecteaza "victimele" si raman inflamati pana cand organismul reuseste sa refoloseasca deseurile. Amigdalele sunt de asemenea ganglioni limfatici, iar daca nu-si pot indeplini rolul, acesta e preluat de urmatorii ganglioni din sistemul limfatic.
Desigur, inflamarea ganglionilor constituie un semnal de alarma, dar in general nu sunt motive de ingrijorare atunci cand cauzele sunt evidente. Dupa vindecarea amigdalitei, ganglionii vor reveni lent la dimensiunea initiala.
In completarea tratamentului, ar trebui sa mentii o foarte buna igiena orala pentru a preveni infectii suplimentare. Iti recomand sa te speli bine pe dinti dupa fiecare masa si sa-ti clatesti des gura cu apa de gura sau apa cu sare.

3 răspunsuri:
| ellamarin a răspuns:

Gasesti informatii despre ganglioni limfatici aici http://www.i-medic.ro/simptome/umflarea-ganglionilor-limfatici

| Ruddy_2272 a răspuns:

Adesea, o persoana care identifica un ganglion palpabil si sensibil la atingere se panicheaza si se gandeste la ce este mai rau. Ei bine, lucrurile nu sunt chiar asa de grave, intrucat ganglionul nu este decat simptomul unei afectiuni benigne, cum ar fi o infectie banala, o mononucleoza sau o rubeola.

Ganglionii, reactia organismului la infectii

De cele mai multe ori, inflamarea unui ganglion este doar o reactie de aparare a organismului in fata unui focar infectios aflat in proximitate. Daca te trezesti cu unul, primul lucru pe care ar trebui sa il faci este sa te intrebi daca ai avut recent o rana sau o infectie in zona, o muscatura de insecte sau un vaccin, iar daca este dureros, sa mergi sa la medic.

Daca ganglionul este localizat in zona gatului sau sub mandibula, inseamna ca ai avut de curand o infectie ORL (amigdalita, rinofaringita, otita), infectie dentara sau gingivala.

| eusebiumunteanu a răspuns:

Ceea ce intrebi tu aici tine de o problema grava medicala si un raspuns calificat printr-o facultate de medicina unde esti sigura ca ala e raspunsul il vei gasi cu siguranta la un medic. Din ce stiu insa poti face o infectie care sa necesite o operatie, am avut si eu un soi de amigdalita, dar nu am mai fost operat pentru ca am scapat ca prin minunue.