| ILariaLucca a întrebat:

Ce stiti despre Candidoza este periculoasa? Cum se poate trata? AA si inca ceva Exista avantaje sau dezavanjate daca faci sex in fiecare noapte ba chiar si dimineata? sau de mai multe ori pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Candidoza vaginala apare atunci cand apare un dezechilibru in flora vaginala.
Se trateaza cu creme vaginale, ovule, tratamente orale, trebuie sa mergi la medicul ginecolog, el iti indica ce trebuie sa iei.
Pe internet gasesti multe, dar medicul stie cel mai bine.
Nu se face sex pe toata durata tratamentului.
http://www.kudika.ro/......inala.html
Cel mai bun tratament pentru candidoza vaginala care si-a dovedit eficacitatea a fost in cazul meu: prima zi gynofort - crema care se introduce in vagin, in doza unica, apoi incepand cu a doua zi un ovul de clotrimazol intravaginal cateva zile si timp de 7 zile, canesten unguent administrat extern, dimineata si seara, numai dupa ce regiunea vaginala a fost spalata doar cu ceai de musetel.

| katy a răspuns:

Candidoza cel mai frecvent apare in urma unor iritatii, bineinteles cauzele sunt mult mai multe.candidoza fiind o maladie automat ca nu ai nici un avantaj.in timpul actului sexual nicidecum nu vei simti placere probabil arsuri,usturimi si mai mult de atat e foarte periculoasa pentru partener din cate am citit eu multi barbati nu prezinta simptome si pot sta cu boala mult si bine si automat o poate raspandi, e contagioasa.ia-ti de la farmacie niste ovule vaginale pentru candida si ca sa avansezi vindecarea spala-te jos cu un litru de apa in care pui o lingurita de bicarbonat de sodiu, si incearca sa eviti sapunurile parfumate si materialele sintetice si astea sunt un factor al aparitiei candidozei