| morandi a întrebat:

Este periculoasa candidoza? la ce riscuri poate duce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e periculoasa prin ea insasi, dar daca o neglijezi, e foarte greu de tratat. Asta inseamna ca nu poti avea o viata sexuala normala (trebuie sa folosesti prezervativ, fiindca altfel iti infectezi partenerul/partenera), nu poti purta o sarcina (daca esti femeie) si, in general, nu poti pastra o igiena buna (te vei simti mereu umeda si murdara). Nu poti merge la piscina, la bazin, la sauna, etc (fiindca ai contamina apa si i-ai imbolnavi si pe altii).

| morandi explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru sfat si vroiam sa mai intreb daca are ceva daca pana acum am cam neglijat acest lucru...adica eu o am cam de 2-3 ani... adica ar fi greu de tratat in momentul acesta?

| Brigaela a răspuns (pentru morandi):

Da, foarte foarte greu. Tratamentul poate dura multi ani de zile, cu consultatii ginecologice lunar sau mai des si schimbarea periodica a preparatelor conform fungigramei. Exista riscul sa nu te poti vindeca niciodata din cauza neglijarii. Candidoza trebuie tratata in primele 48 de ore de la primul simptom, o intarziere de o saptamana poate lungi tratamentul cu luni de zile

| morandi explică (pentru Brigaela):

Aha.pai si pana la urma ea se tot intinde sau cum?

| Brigaela a răspuns (pentru morandi):

E suficient sa ramana cantonata in zona genitala si sa nu treaca

| morandi explică (pentru Brigaela):

Aha.deci nu-i neaparat sa se extinda nu?

| Brigaela a răspuns (pentru morandi):

Se extinde spre profunzime ca sa zic asa, adica afecteaza organele genitale si aparatul urinar interne. Daca imunitatea este mai slaba, se poate extinde si pe piele, unghii.

| morandi explică (pentru Brigaela):

Aha.Deci tot se extinde cum ar veni... si daca iau tratament o am sub control casa zic asa nu?

| morandi explică (pentru morandi):

Nu stiu parca ma ingrijorez prea tare pentru asta...de aia tot intreb atat...dc oare?

| Brigaela a răspuns (pentru morandi):

Depinde. Daca ai amanat mult momentul inceperii tratamentului, poate dura mult pana sa o ai sub control. E normal sa fii ingrijorat

| morandi explică (pentru Brigaela):

Aha.dupa cum mi-ai dat de inteles, e cam periculoasaa eu am fost prima data la medicu de familie si mi-a zis sa stau linistit ca nu-i ceva grav si de asta poate ca am neglijat pana acum.

| Brigaela a răspuns (pentru morandi):

N-o sa mori de asta, in sensul asta nu e grava. Dar afectarea permanenta a vietii sexuale si a posibilitatii de a avea copii este o problema serioasa

| morandi explică (pentru Brigaela):

Aha. afecteaza pe plan sexual....sa inteleg

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ce este candida şi de ce este periculoasă, găseşti aici
http://www.candida.ro/ce-este-candida.php
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

Este periculoasa daca nu este tratata, ca orice boala. Acum, depinde ce candidoza ai?

Sanatate!

| TuttyFk a răspuns:

Nu este chiar periculoasa. riscul este cel de a face o infectie in gat deoarece candidoza este un fel de ciuperca. dificultatii la mestecatie.

| TuttyFk a răspuns:

Voi va referiti la candidoza de se face pe limba sau alta?

| alina50 a răspuns:

Http://www.google.ro/......Http?/url
aici vezi mai multe