| NowForYou000 a întrebat:

Pot trata candidoza fara medicamente, exista ceva natural?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate nu. O alimentatie sanatoasa, saraca in zahar, o imunitate buna si renuntarea la fumat si alcool ajuta tratamentul, dar sunt ineficiente daca nu iei tratament corect prescris de ginecolog Candidoza este, din pacate, o infectie greu de tratat daca se cronicizeaza. daca incepi tratamentul in primele 48 de ore de la primul simptom, vindecarea este sigura in 10-21 de zile de tratament. daca amani tratamentul peste acest interval si il incepi dupa o saptamana sau chiar mai mult, eficienta este mult mai redusa si poti avea nevoie de pana la 2 ani de tratament (practic ginecologul iti prescrie tratament pentru 21 de zile, apoi te prezinti din nou la consultatie, vede ca nu te-ai vindecat, iti da iar tratament pentru 3-4 saptamani, iar faci consultatie si tot asa pana te vindeci)

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este o problema de care scapi destul de greu si cu medicamente.
Ascult-o pe @Brigaela, ca ea stie ce zice.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| giony54 a răspuns:

Da exista si este foarte eficient.Intra pe www.tratamentedestepte.ro la articole si gasiti acolo ce trebuie, pana atunci folositi solutie de bicarbonat de sodiu.

| PogChamp a răspuns:

Faringiana, bucala sau vaginala? in general se poate trata cu o dieta de vreo 2-3 luni ce consta in lipsa de zaharuri, lactate si foarte mult usturoi (si ardei iute daca rezisti iutelii, cel putin cand eu am avut candidoza faringiana ardeiul iute imi mai usura dificultatea de inghitire).