| dyna_1486 a întrebat:

Ce stiti despre "junghiurile" din zona inimii,acele "intepaturi',senzatia aia de disconfort,presiune?
O sa merg la medic pentru un EKG, am mai facut asta cand eram mai mica. mi s-a spus ca am suflu sistolic, dar asta nu e o boala. deci nu cred ca are legatura.In fine? Cei care ati trecut prin asta, din ce cauza e? E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oHarryo a răspuns:

Pot fi diferite cauze si intr-adevar suflu sistolic nu este o boala dar poate fii simptomul unei boli cardiace nedepistate. Daca nu repezinta niciun risc de multe ori acesta dispare cu timpul. Cat priveste acele "intepaturi" sunt la nivelul muschiului intr-adevar dar Danysan sa nu uitam ca inima e alcatuita din muschi. Oricum acestea pot aparea din diferite cauze cum ar fi stresul, oboseala, efort, insa in acelasi timp poate fi si semnul unor probleme mai grave precum infarctul sau preinfarctul si alte dificultati. Daca ele persista si crezi de cuviinta sa vizitezi un medic, chiar si cel de familie, te sugerez sa o si faci. Sanatate, sper ca am fost de folos.

3 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Pot Fi treacatoare -Pot aparea de la Efort -Stari de Depresie e sau Consumul de Ciocolata. Odihneste-te mai mult si alimenteaza-te corect.

| dyna_1486 explică (pentru Danysan):

Trecatoare au fost si pana acum, ma sperie putin faptul ca persista si ma gandeam sa nu fie ceva serios si asta sa fie doar inceputul.
Mersi de sfat oricum, apreciez happy

| Danysan a răspuns (pentru dyna_1486):

Linisteste-te o sa fie ok -Stiu ce zic. Uneori noi ne cream acele stari.Ai impresia ca te inteapa. Inima nu inteapa -asta o sa iti spuna medicu.Aici e vb de muschi -O sa vezi.Trebuie sa te Relaxezi si sa nu te mai gandesti acolo.:*