| AvalohAlyn a întrebat:

Ce suplimente au funcționat la voi pentru concentrare, memorie, atenție? Ceva ce chiar a dat roade la voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Cea mai ieftină și mai eficace pastilă când vine vorba de sănătatea cognitivă (și nu numai) este sportul. La fel cum e benefic pentru inimă și corp, e benefic și pentru creier. Pe lângă faptul că susține circulația sangvină spre creier și îl oxigenează mai bine, stimulează și secreția diverșilor factori gen BDNF care îmbunătățesc abilitățile cognitive. Decât să dai bani pe nu știu ce memoplus și alte minuni, înainte să te apuci de învățat bagă 15 min de sport, minim.
Îți spun asta din poziția unei persoane care a luat memoplus, lecitină, piracetam și alte combinații la greu.
De asemenea, o alimentație sănătoasă = un creier sănătos, cu mici trucuri adăugate: bea o cană de cacao pe zi, cu cât mai naturală cu atât mai bine; îmbunătățește la rândul ei circulația spre creier.
Dacă folosești intens creierul, are nevoie de glucoză pentru energie: în sesiunile intense de învățat/care necesită atenție sporită merge bine o sursă de glucoză.

| Bruno92 a răspuns (pentru MadRaven):

El de câțiva ani aceleași întrebări le pune ..degeaba ii spunem să facă sport că nu o să facă suferă de anxietate nu poate ieși afară, ar putea să facă totuși în casa. magistral raspunsul tau dai răspunsuri foarte bune.

| MadRaven a răspuns (pentru Bruno92):

De acord cu tine, nu e nevoie să ieși din casă ca să faci sport, mijloace sunt destule, voință să fie laughing
Dar din păcate observ atitudinea asta la foarte mulți oameni. Le este mai ușor să ia pastile și să dea bani pe nu știu ce fel de nootropice decât să își îmbunătățească stilul de viață

| Bruno92 a răspuns (pentru MadRaven):

Are depresie și îi este greu îl înțeleg are depresie serioasa. Și eu am am și pus o întrebare legată de depresie

| MadRaven a răspuns (pentru Bruno92):

Cu atât mai mult îi recomand să facă sport. Și la fel îți recomand și ție dacă suferi de aceeași problemă. Adică știu că sună clișeic și a sfat de "ei da ieși și tu puțin pe-afară și gândește mai pozitiv" dar spre deosebire de sfaturile de genul, sportul chiar a fost demonstrat să ajute în cazul depresiei. Nu zic că dacă-ți vine să te arunci de pe balcon bagi 15 minute de cardio și gata, nu mai există depresie, ci că pe termen lung activitatea fizică susținută chiar ajută în controlul emoțiilor. Îți recomand în special activitate fizică care să-ți pună la muncă cerebelul (sporturi de coordonare gen dans, balet, etc) pentru că deși mult timp s-a crezut că singura lui funcție e să țină corpul în echilibru, studii recente ar arăta că joaca un rol important în procesele emoționale.
Sau după cum îmi place mie să spun în cazurile de genul, în cel mai bun caz sportul o să te ajute să scapi de problemă, iar în cel mai rău caz o să-ți ofere un corp și creier mai sănătos chiar dacă n-ai scăpat de problemă laughing

| Bruno92 a răspuns (pentru MadRaven):

Insfarsit in tip inteligent pe situ asta cu toate că mai sunt câțiva da putini. Mersi mult Man apreciez happy

| MadRaven a răspuns (pentru Bruno92):

Și eu mulțumesc, e bine să știu că nu-mi răcesc gura (degetele?) chiar degeaba pe TPU laughing
Oricum, ăsta e și scopul TPU, să ne ajutăm unii pe alții. Mă bucur că am fost de ajutor și oricând mai ai nevoie nu ezita să ceri happy

| AvalohAlyn explică (pentru MadRaven):

Mulțumesc.Incerc și eu să fac ceva mișcare prin casa.
Ți-am dat funda că ai răspuns bine, însă apropo, pe tine Piracetam(ai zis că ai luat) nu te-a ajutat deloc?
Eu am depresie și toc și din cauza acestor probleme prezint și probleme serioase de atenție și concentrare și de asta sunt disperat pentru că mă deranjează foarte tare aspectul problemelor cognitive.Chiar o sa incerc sa fac ceva mișcare prin casa și să mă țin de ea, intenționăm să îmi iau și o bicicleta spinning in viitor.

| MadRaven a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Și eu am luat din același motiv piracetam. Urmam tratament pentru depresie și anxietate și nu mă mai puteam concentra deloc la școală iar psihiatrul mi-a prescris atunci piracetam.
Dacă m-aș întoarce acum în timp aș mai lua piracetam? Clar nu, m-aș apuca de exerciții prin casã laughing și asta ți-o spun cu toată sinceritatea. Adică știu exact cum se simte frustrarea de a nu ști pe unde ți-e capul și de a fi parcă aerian cu lumea asta, uitam de la mână până la gură, dar am descoperit întâmplător pe net un articol despre cum sportul ar fi benefic în tratamentul depresiei și știam deja că e bun pentru corp și alte trăncăneli dar auzeam pentru prima dată în viață că ar fi bun și pentru creier. Și așa am început să mă interesez mai mult și m-am convins până la urmă anul acesta în februarie să mă apuc de sport. Și eu eram reticentă la început dar am zis că n-am nimic de pierdut, dacă după o lună de sport regulat și mâncare sănătoasă nu simt nicio schimbare renunț.
Crede-mă că sesiunea asta din iunie a fost prima sesiune la facultate la care am ieșit de la toate examenele complet mulțumită de mine, și ăsta nu e lucru mic! laughing ca să nu mai zic că a făcut minuni pentru somnul meu și pentru starea mea de spirit per total. Și eu auzeam sfaturi de "ia și fă sport și mănâncă sănătos" și primul meu gând era "aualeu, alt fitness freak" dar odată ce încerci si vezi pe pielea ta, o să-mi dai dreptate laughing
Îți urez mult succes și sper să-ți fir de folos sfaturile mele. Iar dacă ai nevoie de ajutor la ceva/ai orice întrebare nu ezita să mă abordezi laughing

| Bruno92 a răspuns (pentru MadRaven):

Ok Man big grin

11 răspunsuri:
| VasileDumitrescu a răspuns:

Exista foarte multe tipuri de suplimente, unele benefice altele mai putin. Un suplient safe ca sa zicem asa este NutriGenesis Multi, ce reprezinta un complex de multivitamine ultramoderne dupa cum le zic acestia pe site. De o luna am inceput sa le folosesc si eu si sunt foarte ok, cel putin daca lucrezi intr o atmosfera de stres continu! Vezi mai multe la ei pe site

https://nootropiceromania.com/......sis-multi/

| matador91 a răspuns:

Ginkgo biloba pot sa zic ca pentru mine a dat rezultatele foarte bune