| AvalohAlyn a întrebat:

Suplimente foarte bune pentru CREIER?
Pentru concentrare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

As recomanda cebrium, dar nu inseamna ca daca la unul e cel mai bun, inseamna ca e si la tine, sunt oameni care au incercat acest medicament si au spus ca e cel mai bun, altii au incercat si au spus ca alt supliment e mai bun, fiecare organism e diferit.

https://www.creierul.com/2021/12/cebrium-pareri-forum-capsule-pentru.html

https://www.drmax.ro/......uro-pharma

dar am sa spun ca suplimentele nu cresc concentrarea, ele pot doar sa te ajuta sa te refaci mei repede dupa oboseala mentala, ceea ce scade capcitatea de concentrare, invatare etc. daca nu esti in acea perioada nu o sa faca mai nimic suplimentele, indiferent ce iei(pana si neurologii iau suplimente, si studentii, e util in sesiune unde obosesti foarte tare, si nu ai timp sa te odihnesti, si ai nevoie de un pic de ajutor).
"Cebrium este un supliment alimentar ce contine o combinatie unica de aminoacizi specifici creierului, optim dozati, care sa-l sprijine cat mai eficient in rolul sau. Aminoacizii sunt fragmente de proteine care asigura o varietate de functii metabolice, inclusiv ale sistemului nervos.Aminoacizii sunt materiale de constructie importante, ei intrand in compozitia neurotransmitatorilor, care asigura performantele organismului nostru, fiind esentiali pentru atentie si memorie. Cebrium consta dintr-o peptona (lanturi scurte de aminoacizi), obtinuta printr-un proces de productie complex, din proteine naturale. Aminoacizi precum acidul glutamic si acidul aspartic sunt cunoscuti ca neurotransmitatori.Serina,fenilalanina,tirozina,metionina si triptofanul sunt necesari pentru producerea altor neurotransmitator.Valina este deosebit de important pentru buna functionare a celulelor nervoase.Neuronii care sunt protejati si bine hraniti vor avea o structura celulara mai puternica.Aceasta determina optimizarea functionarii retelei neuronale in ciuda factorilor externi daunatori(stres, volum mare de lucru, suprasolicitare) si a procesului natural de imbatarnire.

Cebrium sprijina eficient abilitatile mentale, fiind recomandat in scaderea capacitatii de concentrare, deficit de atentie, afectarea usoara a memoriei.Este indicat adultilor in perioadele de efort intelectual sustinut, in conditii de stres, surmenaj, forme usoare de anxietate si depresie."

Daca vrei ceva natural: incearca neagra cu procent foarte mare de cacao(70-80), care chiar te ajuta la concentrare (pentru ca contine cafeina)
https://laboretica.ro/12-alimente-pentru-a-stimula-functia-creierului/
uite cum scrie acolo declin cognitiv la avocado, inseamna ca nu te ajuta daca nu ai problema de acolo(acolo spune de tensiunea arteriala)
Ceea ce in schimb chiar te ajuta la concentrare e cafeina (fie ciocolata neagra, fie ceai negru, ceai verde sau alb, chiar si cafeaua), ele incearca sa mentina creierul treaz si de aceea cresc concentrarea.
Pe deasupra nivelul glucozei e important, deoarece creierul se foloseste de glucoza in special, daca o persoana intra deseori in hipoglicemie, organismul va renunta la creier, si la statusul mental, pentru salvarea altor organe(hipoglicemiile severe sunt foarte periculoase), iar daca incerci sa inveti ceva, intra si hormonii de stres care cresc nivelul glucozei din sange, mai dau si senzatie de foame, pentru a atrage si mai multa gluza in organism(depinde de fiecare cum e stresat, dar ceea ce am auzit de la un profesor: e bine sa ai o ciocolata pentru examene.
Pe deasupra si un pahar de apa, deoarece pe parcursul zilei daca ia vazut nesimtim obositi, desi nu am facut mai nimic efort mental, asta e dat datorita deshidratarii, deci o sticla de apa te ajuta.
Pe deasupra nu invata mai mult de 40 min in continuu(sia asa e greu sa te concentrezi si asta au spus profesorii de la medicina) nici un om nu poate ramane concentrat la o materie asa de mult timp, cam 5 10 minute trebuie sa iei o pauza si sa te odihnesti, incearca sa iei pauze dese si scurte(probabil la fiecare 20 min, cam 5 min de pauza), ia un ceas, si incepe sa faci totul pe timp.

| AvalohAlyn explică (pentru bookofknowledge):

Ce părere ai despre citicolina?
Sau produsul NeuroOptimizer?
Am observat ca ma agita puțin suplimentele pt.concentrare,îmi da o stare de iritabilitate și nervi.De ce oare? Dar am nevoie de ele.
Momentan iau Cerebleu prescris de doctor care conține citicolina și 2 plante Cascara și Licopodium Clavatum.

| bookofknowledge a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Https://www.secom.ro/......w-formulas
"mentinerea capacitatii de invatare, memorare si redare a informatiilor, a fluiditatii verbale, a concentrarii, a vigilentei si a atentiei; ofera suport in imbunatatirea starii emotionale, a sociabilitatii, a adaptabilitatii, a capacitatii motorii, prin sustinerea sintezei si a nivelului neurotransmitatorilor acetilcolina, dopamina, adrenalina, noradrenalina, si a cresterii sensibilitatii receptorilor"
multe stimulante contin cafeina,(acesta nu, dar acesta are un mod de a te face mai energic, si anume afecteaza :adrenalina si noradrenalina, ei te fac agitat deoarece ei sunt hormoni de fuga sau lupta, sunt tot hormoni activati in caz de stres, pe deasupra partea cu sensibiliatatea receptorilor, inseamna ca o cantitate mai mica de substanta da aceeasi reactie, de aceea e putin mai eficient.

| bookofknowledge a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca gasesti pe net un supliment alimentar, cel mai probabil are mici cantitati de cafeina sau afecteaza adrenalina, noradrenalina, pana la urma trebuie cumva sa te faca mai activ pentru invatare.Cafeina afecteaza si ea cortizolul si adrenalina, nu degeaba da si ea agitatie.Medicamentul mi se pare ok. Stresul ne ajuta sa gandim mai bine, de aceea stresul acut e recomandat de catre medici.
Cafeaua ar ajuta cam in acelasi mod. Si acest efect e pe termen scurt, nu da un boost gen sa creasca concentrarea definitiv. E mai mult pacalit creierul sa absoarbe mai multe informatii, din cauza hormonilor de stres, deoarece stresul pentru organism poate inseamna viata sau moarte(gen ce sa faca daca intalneste un tigru), adrenalina mai si stopeaza durerea pentru cateva secunde, de aceea o persoana daca sa zicem si ar pierde bratul in un accident, ar avea cateva secunde inaitne de a simtii durerea pentru a incerca sa supravietuiasca.
Singurul mod de a creste concentrarea definitiv, sunt exerfcitiile de concentrare, restul sunt mici trucuri bazate pe biochimie si fiziologia noastra.
https://health.clevelandclinic.org/do-brain-supplements-work/
Daca ma intorc la general si nu vorbesc despre acele suplimente:Mi am dat seama ca am scris o prostie, am vrut de fapt sa scriu ca ceea ce contin suplimentele nu te ajuta la concentrare, ci efectul asupra adrenalinei dat de ele, si efectele date pentru ate recupera mai repede(cum sunt aminocizii, unele substante pentru neurotransmitatori, etc
alta chestie care suplimenteel pot sa le faca, este impiedicare distrugerii unei substante, de care ai nevoie pentru gandire si focus(ii scade degradarea, ceea ce nu se simte imediat, dar in long run).
Suplimetele care se joaca cu adrenalina, noradrenalina si dopamina (este un hormon al fericirii, ceea ce e important in focus, concentratia mici dau probleme, omul trebuie sa fie putin plin de viata pentru a invata, ) sunt nootropice.
Oricum nici cafea de fapt nu te ajuta la concentrare, iti creste doar concentrarea pe termen scurt, la fel si cu adrenalina, de aceea va trebuii sa iei suplimentele zile si zile.

4 răspunsuri:
| bookofknowledge a răspuns:

Cel mai bine e sa ti imparti timpul in functie de cat ai vrea sa inveti, daca ia 460 de pagini in 7 zile,
460/7= 65.7142857143... aproximativ 66, apoi cate ore vrei sa inveti:6 8, 66/6=11 66/8=8.25(9 pagini pe ora)
si apoi incepi:11 pagini, pauza 11 pagini, pauza si tot asa.
sau 9 pagini, pauza, 9 pagini pauza, pana ce ajungi la pragul la care ai vrut sa ajungi. deoarece e o chestie de durata, te cam termina mental, aici ai avea nevoie de fapt de suplimente, muncesti mult si incepi sa obosesti