| Utilizatoare123 a întrebat:

Ce teste se fac pentru a afla daca am sindromul ovarelor polichistice? Imi e teama de ecografie. Se poate afla doar prin analize de sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, chiar nu au cum sa se vada prin analize de sange, ce ai tu in pelvis, fiind necesita un ecograf transvaginal si unul abdominal, adica pe burta si in interiorul vaginului.
Chiar nu poti sa inteleg teama asta de ecografie, care este total nedurerioasa si total inofensiva, fara radiatii, fara nimic care sa te juste, inteoe, doare sau manace. pur si simplu nu te afecteaza deloc dar vad la ecran ce ai tu pe ovare, trompe si in uter.

| dullcat a răspuns:

Gasesti raspunsul la Diagnostic SOP:

https://www.medicover.ro/......,649,n,295