| DelphhiN a întrebat:

In urma unor analize de sânge CPR~ul a iesit 22.7 valorile normale ar fi 0 si 10.
Am pietre la fiere, ceva grasime pe ficat si sindromul ovarelor polichistice.
Ce ar trebui să fac in acest caz? Am repetat astazi analiza si a iesit 21. Dar tot nu e ok.
Mă voi duce luni sa vorbesc cu medicul. Dar cei care stiu, imi pot spune de ce este asa mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Porcusorul a răspuns:

CRP nu este o analiza specifica si trebuie corelata cu celelalte analize pe care le-ai facut, eventual luand in considerare suspiciunea de afectiune pe care medicul a incercat s-o detecteze utilizand proteina C reactiva. De abia dupa aceste corelari medicul poate emite o ipoteza despre valorile crescute ale CRP.