| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de anestezie se aplica gravidelor care nasc prin cezariana? Poate aceasta sa dauneze fatului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei se face rahianestezie, dar, in functie de aprecierea medicilor se poate face si anestezie generala. De obicei, manevrele de scoatere a copilului sunt foarte rapide, inainte ca anestezicul sa ajunga in doza mare la creierul lui. Cel mai frecvent efect advers asupra fatului este deprimarea centrului respirator, de aceea copiilor nascuti prin cezariana li se adminstreaza la inceput oxigen pe masca.

2 răspunsuri:
| ele30 a răspuns:

Buna eu am doua cezariene si mi s-a facut anestezie totala la amandoua din cate stiu eu nu afecteaza fatul cu nimic, pentru ca manevrele de scoatere a fatului sunt foarte rapide.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Tip de anestezie: rahianestezie.
Substanta anestezica este introdusa la nivelul coloanei vertebrale lombare (acul strabate meningele), dar printr-o singura injectie, fara sa mai fie nevoie de plasarea unui cateter.
Nu afecteaza cu nimic fatul.
Cezariana este recomandata femeilor care nu pot naste pe cale naturala sau fatul nu este in pozitie craniana (cu capul in jos, in directia canalului de iesire).
Nastere usoara.
Pa, pa.