| anonim_4396 a întrebat:

Ce tratament ar fi eficient pentru durerea de spate, (Din partea de sus) în condițiile în care durerile tot persistă de 3 zile? Iau Nurofen Forte/Ketonal și tot nu se ameliorează durerea. Noaptea mă chinui să dorm, se întâmplă să adorm la ore foarte târzii și nici o poziție potrivită nu găsesc de dormit, din cauza durerilor.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ar fi recomandat sa te vada un medic si sa faci niste investigatii pentru a afla cauza durerii tale de spate, caci cauzele pot fi multiple!

cateva articole de specialitate :

https://centrokinetic.ro/......reri-spate
https://www.medicover.ro/......,820,n,295

ca si medicamente pe care le poti lua pana sa mergi la un medic, eu ti-as recomanda fie Celebrex pastile fie pastile de Tratul Plus,este la baza diclofenac si contine si vitaminele B1, B6,B12

mai degraba Tratul Plus iti recomand!

| relian a răspuns:

Tratament numit programare la un doctor, de asta ortoped. Nu se fac tratamente asa aiurea, bani, timp irosit.
Cind ai o durere care persista trebuie sa mergi la doctor, aia e tot.Medicamentele ce iei tu, pentru asa ceva is pistol cu apa.Treb sa gasesti cauza durerti, nu sa te indopi cu medicamente, sau o faci cand stii ca nu este alta rezolvare, dar cu medicamente care sa aiba efect.
Poti avea ceva la coloana, nici nu ai spus clar unde anume sau ce anume te doare.
Mergi faci raze, evenatual RMN ce iti zice doctorul si o sa se gaseasca cauza.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Pana ajungi la medic.
Ar trebui sa rogi pe cineva sa te dea cu spirt pe spate, daca nu are cine, pui pe un tricou spirt in asa fel incat sa ia contact cu spatele.
De asemenea o sursa de caldura ar fi buna, o sticla cu apa fierbinte, un calorifer.
Acestea vor ameliora durerea pentru cateva zile dar cauza va ramane.
Un doctor va gasi tratamentul potrivit.
Multa sanatate.

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Poate intelegi tu, ca eu nu, doamna (parca era o ea) care a pus intrebarea, de ce a sters-o apoi? nu inteleg oamenii acestia care nu sunt asumati, de parca ar fi pus cine stie ce intrebare rusinosa
daca as fi eu ownerul TPU nu as da posibilitatea sa stergi o intrebare nici sa o modifici decat daca iti stergi definitiv contul!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da,asa ar trebui. Era o intrebare ca oricare alta, oricum nu stie nimeni cine este si nici nu are importanță.
I am raspuns si noi din tot sufletul, nu sunt motive sa apara, sa dispara.
Multe nu sunt de inteles pe TPU.
happy

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, ai dreptate, pentru ca apoi cei care au raspuns pot parea ca sunt in eroare daca se modifică intrebarea.

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Da,este un sistem cam gresit pe TPU
de exemplu azi i-am dat mesaj ca si raspuns unui limitat de troll, apoi mesajele lui jignitoare au fost sterse, mesajul meu a ramas in aer si nu se stie catre cine a fost, poate interpreta cel care a deschis topic ca-i este lui adresat

in alta zi tot asa acelasi troll care scrie "bou, vita, evreu, tigan" cred ca-l stii pe ratatul acela, mi-a scris tot asa o serie de prostii din mintea lui viciata, eu nu am intrat, cei din staff i-au sters mesajele, un user de aici i-a raspuns si mesajul lui a ramas in aer, avea referinte la mine, mie acum imi venea sa ma iau de saracul user care a scris catre acel troll...dar contextul in care ramasese mesajul credeam ca face referire la mine si uite asa poti intra in polemici cu ceilalti din cauza unor frustrati de trolli! mai ales datorita sistemului de functionare al TPU fata de mesajele sterse!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, super aiurea.
Il stiu pe cel care te adora, i s-a pus pata pe tine happy
Am spus ca putem fi in eroare cu mesajele la un moment dat.
Bine. pana la urma putem sa descurcam itele sa spunem ca nu le am adresat persoanei respective, dar na, daca nu ne atentioneza nimeni, persoana o a creada ca i-a fost adresat mesajul.
Poate cand e de nasol incercam sa specificam pentru cine e, dar si chestia asta cu anonim.
Sa i puna sa aiba un pseudonim acolo, oricare.
Oameni amarati trollii astia, serios.
Ce vrei, macar asa sa i bage cineva in seama.
Sa nu te superi sau sa o iei personal.Eu astept sa ma injure, ce naiba, niste nevertebrate.
Facem raport si cam atat putem, in rest caterinca.
Seara frumoasa,happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Nu ma deranjeaza faptul ca un oarecare alienat ma injura ca nu-i place lui de nicknamenul meu, acest ratat de care zic ma deranjeaza ca este agasant deja, adica isi face cont doar ca sa ma jigneasca pe mine, este o forma de prostie si retardism dus la extrem.
mai sunt trolli pe TPU, dar acest individ este sub orice critica!
el nu se gandeste ca daca eu l-as sti ar fi vai si amar de el, el crede ca eu sunt un adolescent de asta incult de-i ofera lui bullying la scoala...eu sunt atat de rau ca in dictionar este trecuta poza mea la acest cuvant, sa folosesc un cliseu, dar cine m-a cunoscut stie cum sunt la nervi laughing
in fine personal, nepersonal ce loc frumos ar fi TPU fara trolli si dusmanii, caci nici vendettele personale intre userii activi nu lipsesc, eu am mai scris prin topice faptul ca ar fi mai ok TPU daca nu ar mai exista niciun clasament, toata lumea sa raspunda cand doreste si unde doreste! fara sa existe recompense!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Ei, in viata reala este altceva. Aici are si cutare curaj. Iti dai seama ce necajit este in restul sau de viață, ca n ar confrunta nici o musca ochi in ochi.
Rautacismele userilor activi nici eu nu le inteleg dar asa este viata deocamdată.
Am fost si vom fi programati intr o competitie fara competitivitate, fara sens, un consum de energie inutil. Oricum este si ceva specific romanului care pana nu e si fudul...stii restul.
Recompenselaughing, ca la catei. Eu nici cainii nu i am invatat cu recompense, din principiu.
Daca nu i dragoste macar respect, este de ajuns.
Clasamentul vietii, pe bune, ca la gradinita. Tu ai bulina roșie, tu albastra, un fel de n ar mai fi. Normal ca daca vrei sa faci voluntariat n ai nevoie de clasamente.
Poate un om da un raspuns si ala bun si folositor, altul abereaza mult si prost, ce naiba...
Sincer, pe mine ma lasa rece bulinutele lor.
Mai curand ma bucur daca sunt de folos, macar acolo o vorba buna.
Stiu ca si tu te bucuri ca esti de folos, se vede ca raspunzi de placere si nu intamplator.
Ideea TPU este buna, pacat ca nu este mai evoluată.
Ti ai pus bine nicknamul, chiar esti simpatic, mai ales cand te enervezirolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Tocmai ca nu mi-am ales bine nicknameul de asta cred ei ca sunt la fel ca ei de frustrat happy
mai invat si eu despre cumpatare si comportament pe net, de la persoane ca tine, mai trecute prin viata decat mine, cu o varsta putin mai mare decat a mea, caci oamenii ar trebui sa nu uite ca nimeni nu s-a inascut invatat!
in rest sunt de acord cu cele ce ai spus!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu, nicidecum, chiar nu pari frustrat, doar ca neuronii oglinda/lentila functioneaza la ei si cred ca toata lumea i pe dos.
La 30 de ani ma mai consumam si eu pentru bazaconii, la 50 chiar am inceput sa ma amuz.
Plus ca tu ca baiat esti mai bataios, este legea firii.
Seara linistita.happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Asa sunt eu tare in gura pe net seman cu majoritatea celor de pe TPU laughing
seara buna de asemenea!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Ti a zis ca esti simpaticlaughing

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Hehe multumesc, dar doar las impresia sa stii!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Bine, am luat la cunoștințăhappy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Ma bucur laughing