| Nutu98276 a întrebat:

Salut. În urma cu 2 săptămâni am avut un accident rutier. M-am lovit destul de rău în piept, partea stânga fiind vânătă, mi-au făcut la spital radiografii și ecograf și nu am nimic rupt, însă pe zi ce trece durerea în piept persista și nici după calmante nu trece, de aseară a început sa ma doară sub coaste, pieptul și în spate, se întâmplă mai des sa ma doară când ridic greutăți și când dorm noaptea, credeți ca e ceva serios sau e normal sa am durerile astea? Am luat și iau și tratament și nu trece durerea deși vânătaia a dispărut. Ar fi indicat o noua radiografie? Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai bine un RMN pe zona afectată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearcă să nu faci efort.E posibil să fie rupt sternul, sau cum se cheama si făcând efort nu-l lasi sa se vindece.Cred că se lipeste la loc in vreo 3 saptamani.Am pățit și eu.

| MrAM a răspuns:

Poate fi un traumatism al țesutului moale, o coasta fisurata, o afectiune la plamani sau alte organe. Ma gandesc la mai multe chestii, insa daca persista eu zic sa te duci din nou la medic pentru alte investigatii.

| BabaOarba a răspuns:

2 saptamani e putin. Evident ca au fost afectate anumite articulatii. Acestea se vindeca pe termen lung. De exemplu o glezna sucita dureaza o luna pana la o luna si jumatate sa se vindece complet si sa dispara durerea.

Mai ai rabdare inca 2 saptamani sau o luna. Poti vedea si un medic specialist la Ortopedie.