| mastadont a întrebat:

Ce tratamente recomandați pentru umflăturile rezultate dintr-o înțepătură de viespe? De 15 min m-a înțepat o viespe extrem de mare în buza de jos iar acum am o buză extrem de umflată, aproape nu mai pot închide gura. Credeți că ar trebui să mă adresez de urgență unui medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tratamentul tardiv se face numai la medic. In prima urgenta, atunci, pe loc, se punea apa cu sare sau otet. Am trait la tara si am fost muscat de multe ori si de albine, si de viespii. Pe vremea mea se mergea rar la medic. Asta e! Lumea s-a schimbat. E mai sensibila.

| VoidEternal a răspuns:

Poți lua și un antihistaminic o zi doua daca zona prezintă mâncărimi. Depinde de fiecare, eu am mâncărimi insuportabile de la înțepăturile de albine. Recent m-a înțepat și pe mine o viespe, am dat cu Fenisitil și am luat 2 zile Xyzal.

| Floridori a răspuns:

In mod normal, daca nu ai simptome specifice unui soc anafilactic, se recomanda sa vezi un medic doar daca umflatura si roseata persista sau se inrautatesc dupa 48 de ore, deoarece e posibil sa se infecteze.
Pana atunci, spala si dezinfecteaza locul, apoi aplica o crema cu hidrocortizon.

| mastadont explică (pentru Floridori):

între timp, umflătura s-a stabilizat, nici nu crește și nici nu scade. Simptome de șoc anafilactic nu pot să zic că am avut, însă la un momentdat m-a luat cu puțină amețeală și transpirație excesivă, bănuiesc că a fost șocul rezultat de pe urma experienței.

| Floridori a răspuns (pentru mastadont):

Este destul de normala reactia pe care ai avut-o, atunci cand veninul intra in sistemul sangvin.
Daca totul trece de la sine, nu ar trebui sa te ingrijorezi.
Crema cu hidrocortizon este pentru ameliorarea simptomelor locale.

| mastadont explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Între timp, situația s-a îmbunătățit, deși nu pot să zic că am dormit prea mult. inflamația s-a retras aproape în totalitate, oricum azi sunt liber așa că o zi de odihnă sper să rezolve problema.
Era cât pe ce să mă înțepe în limbă, ba chiar am dat din reflex cu limba pentru a elimina intrusul însă bine că m-a înțepat înainte căci dacă mi se imflama limba cum s-a inflamat buza în prima jumătate de oră atunci eram în pericol real de sufocare.

| Caro34 a răspuns:

Nu te îngrijora; e ceva normal și se vindeca de la sine în 7 - 10 zile. Nu trebuie să faci nimic! Pune comprese cu apă rece scurt timp și dormi; așa va trece mai repede! Numai bine!

| IceRope a răspuns:

Ești OK. Poți lua o pastilă pe bază de ibuprofen. De exemplu, Paduden. Este un bun antiinflamator și analgezic.
Îți va trece. O să ai ce povesti peste ani și ani. happy

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Da trebuie sa mergi de urgență la un medic de familie sa vadă ce este acolo și ce s-a întâmplat. poți prinde infecție.

| NisipLaMare a răspuns:

Pune gheață si este o crema impotriva la insecte.
Pui crema destul de multa apoi plasture maricel sau un bandaj, peste pui gheață, stiu asta ca asa mi-a facut un doctor. La 2 ore schimbi bandajul daca trebuie.
Sau crema fara bandaj lasat liber. Succes

| NisipLaMare a răspuns:

Daca e grav mergi la medic.

| Motisor a răspuns:

Ai covid dacâ so umflat, trebui sâ iei tratanient niapărat șâ oxijen.