| anda7 a întrebat:

Ce trebuie facut in cazul in care un feocromocitom recidiveaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de tipul de recidiva. Daca este operabila, se scoate recidiva, iar apoi, in functie de aspectul ei histopatologic, se face sau nu chmioterapie. Daca nu este operabila, se face chmioterapie direct.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de tipul/stadiul tumorii care recidivează şi de zona în care este localizată...

"Exista mai multe terapii pentru feocromocitom, in functie de felul tumorii si de raspandire. Sunt folosite trei metode terapeutice:

-interventia chirurgicala (excizia si indepartarea cancerului)
-radioterapia (foloseste raxe X in concentratie mare sau alte forme de energie puternica pentru a omori celulele canceroase)
-chimioterapia (se bazeaza pe folosirea substantelor chimice pentru a omori celulele canceroase)" - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......itomul_781

Vezi alte detalii/informaţii la linkul anterior.

Toate cele bune.