| NeverTheLess a întrebat:

Mi-au aparut cateva "bubite" ca sa le spun asa, in zona gatului si a pieptului. In urma unui consult la medic am fost diagnosticata cu "dermatita cervicala". Bun. Problema este urmatoarea. Am auzit ca aceasta boala recidiveaza si nu poti scapa de ea asa de usor. As vrea o parere de la cunoscatorii situatiei ( cei ce au avut si ei dermatita sau un medic specialist, ceva ) sa imi spuneti si mie... e adevarat? Dupa cat timp recidiveaza? Ce trebuie facut pentru a impiedica asta? Ce tratament aveti? Orice informatie care considerati ca este importanta. Pe internet nu gasesc mare lucru si mai rau ma baga in ceata.
Multumiri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aceasta boala este o forma de alergie si va recidiva daca vii in contact cu alergenul care cel mai adesea este unul obisnuit: o fibra din haine, polen, transpiratie, praf.

3 răspunsuri:
| Adelina_7468 a răspuns:

Eu zic sa mergi la mai multi medici dermatologi. Stiu pe cineva care a fost la 4 si a primit 4 raspunsuri si tratamente. Ma indoiesc ca ar fi ceva atat de grav. Cel mai probabil e sa fi facut o alergie la ceva.

| klau123ful a răspuns:

Nu stiu intreab-o pe Brigaela :* insanatosire :*:*

| sereje a răspuns:

Salut. Esti sigur/a ca diagnosticul e corect? http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lymphadanopathy.JPG Arata asa cumva? Si mie imi apar cateodata pe piet niste bubite. In primul rand du-te la un dermatolog bun din orasul tau si cere un tratament pentru a afla exact ce este si a primi un tratament adecvat. In al doilea rand, hidrateaza zona cu creme de la Avene, Uriage, Kelual DS care au si efect calmant. Multa sanatate!