| radomire a întrebat:

Ce trebuie sa cuprinda un stil de viata sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O alimentație diversificată, ore exacte de masă, exerciții fizice zilnice, minim 8 ore de somn nocturn, tot minim 2 litri de apă plată/zi, etc.
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Sunt lucruri simple, daca ar depinde numai de noi, dar din pacate depindem de alti factori, de alte interese, care schimba ecuatia vietii sanatoase! Dar mai bine sa facem ceva decat nimic si te felicit pentru intrebare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ai tot explicat aici,
http://www.perfecte.ro/......natos.html
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul e simplu :o gandire sanatoasa!

| DraudeS a răspuns:

1. Alimentatie sanatoasa.
2. Abstinenta de la vicii.
3. Un sport.
4. Relaxare psihica.

Sanatate!

| xBrokenArrow a răspuns:

Hmmmm, uita-te la "Vreau sa slabesc!", e super tare emisiunea, plus iti spune ce sa mananci, cum si cand, exercitii fizice si altele. See ya.

| radomire explică:

Pana acum hrana si sport, dar aerul, igiena, adapostul sau hainele... nu fac parte? sau conteaza foarte putin? eu vreau sa-mi fac niste calcule sa vad cat de ieftin poate fi un stil de viata sanatos.

| radomire explică:

Dar relaxarea sau linistea sufleteasca? ma gandesc ca degeaba mananc sanatos si fac sport daca sunt stresat la maxim, sau ma enervez tot timpul foarte usor.

| Smiling a răspuns:

Legume din plin, miscare(sport) si ambitiehappy...Si sa ai 3 mese pe zi in care sa incluzi legume si 2 deserturi intre mese(mar, para...) Sper ca te-am ajutat. Funda?puppy dog eyes

| sadhnaravi a răspuns:

In primul rand trebuie sa cuprinda o alimentatie sanatoasa si bineinteles sport!

| metallfan a răspuns:

Buna. Din punctul meu de vedere, un stil de viata sanatos trebuie sa includa, pe langa o dieta adecvata si miscare zilnica, si un echilibru mental. Deci, dupa ce ai grija de sanatatea corporala, ocupa-te si de cea a sufletului si a mintii. Distreaza-te, razi, simte-te bine, traieste! Petrece cat mai mult timp cu cei dragi tie, fa plimbari in natura, ajuta-i pe ceilalti. Daca cei din jur te plac si te apreciaza te veu sumti mai bine. Bucura-te de toate oportunitatile pe care le ai. Sper ca te-am ajutat cat de cat pentru a duce o viata mai fericita happy