| CămaşaTaDeNoapte a întrebat:

Care sunt regulile pentru un stil de viaţă sănătos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Maysa a răspuns:

Servus!
1. O oră de mișcare - sau măcar cinci ore pe săptămână ar fi necesare pentru a te menține în formă. În realitate, o persoană are nevoie doar de 30 de minute de mișcare pe zi. Nu sunt necesare exerciții intense, mai mult de patru ori pe săptămână.

2. Opt pahare cu apă pe zi - nu există niciun dubiu în ceea ce privește necesitatea de a bea apă, ca mijloc pentru intensificarea metabolismului, dar este o mare distanță de la aceast fapt la obligația de a bea fix opt pahare cu apă pe zi. În contul celor opt pahare intră și supă.

3. Cinci legume și fructe pe zi - consumul de fructe și legume este o condiție a vieții sănătoase. Se poate discută însă despre cantitatea de fructe și legume pe care trebuie, cu adevărat, să o mâncăm, într-o zi.

Cert este ca regula celor cinci porții de legume și fructe este o exagerare. United States Department of Agriculture a fost primul care a reacționat, dovadă că a schimbat "porția" cu "cana". Asta pentru că trebuie luate în calcul și legumele din supe și mâncăruri, nu doar cele crude.

4. Opt ore de somn - în fapt nu există un număr de ore de somn, universa valabil. Unii oameni sunt perfect odihniți dacă dorm șase-șapte ore, alții dorm mai mult sau mai puțin, în funcție de activitățile din ziua precedentă.

5. Kilogramele în plus - un risc pentru sănătate. Acest lucru este o certitudine. Kilogramele în plus duc la apariția bolilor cadriovasculare, a diabetului și infertilității.

Dar se pune întrebarea de la câte kilograme în plus se poate vorbi cu adevărat de risc. Studiile au dovedit că intervalul de toleranță este de cinci kilograme peste limita din tabele.

Kilogramele suplimentare sunt periculoase dacă sunt depozitate în jurul taliei. Aceste "bagaje" sunt cele care fac cel mai mult rău stării tale de sănătate.

6. Să nu fumezi - fumatul dăunează sănătății tale și pot să facă rău plămânilor. Țigările mereu au fost un pericol pentru cei care fumează, dar și pentru cei care respiră fumul de țigară.

7. Un mic dejun perfect pentru toată lumea- cerealele integrale sunt perfecte pentru orice vârstă, deci pentru toată familia ta. Se preapara simplu și rapid, în câteva minute, deci nu trebuie să dai dovadă de un mare talent culinar că să le pregătești.Și pentru că sunt bune la gust, va fi o ușurare pentru tine să vezi că în sfârșit copiii tăi mănâncă ceva benefic, fără să facă mofturi. În plus vă vor da ție și celor dragi energie și multă bună dispoziție chiar de la început de zi.

8. Cât mai puțin alcool - consumă mai mult băuturi fără alcool la petreceri sau când ieși cu prietenii;
pune-ți singur limite clare și ține cont de ele zilnic;
rezistă îndemnurilor făcute de așa zișii prieteni de pahar;
mănâncă înainte de a consuma o băutură cu alcool;
redu numărul zilelor când îți permiți o băutură.