| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi "un stil de viata sanatos"? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| oBanană a răspuns:

Atunci când ai grijă de tine: mănânci în principiu mâncaruri sănătoase și ai condiție fizică bună.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să :
* ai o alimentaţie sănătoasă
* să faci multă mişcare/sport
* să dormi destul ( minim 8 ore/noapte ) şi să te culci cel târziu la ora 23, etc.

Vezi în ce constă o alimentaţie sănătoasă la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......toasa_1471

http://www.radioromaniajunior.ro/......natoase-26

http://www.google.ro/......http?/url

http://florinrosoga.ro/blog/obiceiuri-alimentatie-sanatoasa/

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| Latinmoon a răspuns:

Sa respecti cele 3 mese ale zilei, sa nu te culci tarziu, sa bei minim 2 litri de apa pe zi si sa faci sport.

| acinorev a răspuns:

Sa fac sport, gimnastica, sa mananc sanatos si fa fiu mereu in forma happy

| Copiliţă a răspuns:

- Bunica m-a invatat ca un sitl de viata sanatos e in primul rand reprezentat de mancarea facuta in casa, nu aia cumparta /congetlata si altele, si mult sport! :3

| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

UHmm baieti si fete care ati raspuns aici. nu inteleg nimic. vorbiti de mancare sanatoasa. dar ce mancare mai este sanatoasa in ziua de astazi? sa va explic din ce este facut un pateu in realitate? sau ce fel de rosii mancati cand le cumparati din piata? etc? Cel mai bine este sa mananci tu ceea ce te face sa te simti bine. sa..mergi pe jos cat de mult poti. si macar o ora de sport pe zi.

| Chawki a răspuns:

Stilul de Viata Sanatos este compus in principal din:

- Odihna (somnul), odihna activa si managementul stresului
- Alimentatia sanatoasa si hidratare
- Munca si miscarea
- Educatia
- Natura - Factorii naturali
- Etc.

Odihna: 7-9 ore pe zi - cine doarme mai putin sau mai mult isi scurteaza viata.

Odihna prin somn, cel mai sanatos somn este noaptea intre ora 22:00 - 23:00 pana la 6:00 - 7:00 dimineata
Odihna poate sa fie si activa. Odihna activa sau sa faci ceva ce te destinde, ce te relaxeaza, sa faci ce-ti place in viata: dans, inot, munca placuta intensa, miscare, exercitiu fizic sau sport intens, cititul unei carti, ascultarea muzicii, plimbarea cu prietenii prin parc (prin natura), etc.

Alimentatia sanatoasa: mai putina mancare animala, proteina, grasime animala (lapte, branza, carne, oua si derivate din acestea) si mai multa mancare vegetala cum recomanda din ce in ce mai multi doctori nutritionisti.

Hidratarea: 6-10 pahare de apa pe zi, de preferat minim 7-8 pahare (2 litri) de apa pe zi (apa si NU: cafea, bauturi dulci sau acidulate, sucurile de pe piata, de preferat apa plata sau chair de la robinet - cine isi permite poate pune un filtru pe baza de carbune).

Munca si miscarea: Munca (de preferat intensa) 8 ore pe zi. Miscarea intensa in urma careia sa se transpire (mai ales pentru cei care au munca sedentara, munca de birou, etc.) minim 1 h pe zi sau lucrul in gospodarie, exercitii fizice, sportul, chiar urcatul scarilor si mersul pe jos minim 30-45 minute pe zi este sanatos.

Activitati fizice si controlul greutatii.

Managementul stresului (managementul energiei): Sa luam viata asa cum este cu bune si mai putin bune sa nu lasam necazurile, stresul sa ne doboare altfel sistemul imunitar va scadea, si la un om cu sistemul imunitar scazut vor aparea iminent boli, afectiuni grave si chiar fatale: obezitate, cancer, diabet, boli cardiovasculare (BCV), atac vascular cerebral (AVC), etc.

Sa gasim metode de a ne relaxa, de a ne detasa de stresul zilnic care ne poate aduce boli in viata astfel: ascultand muzica care ne relaxeaza, sau cititnd o carte, iesind cu prietenii sau animalele de companie in zone cu verdeata in care ne putem oxigena creierul si sa ne simtim mai bine, sa facem miscare, exercitii fizice... Sportul face ca sistemul imunitar sa fie mai rezistent si sa ne simtim mai bine sa fim mai rezistenti la stres si sa prevenim si chiar sa vindecam bolile care au fost declansate de un stil de viata nesanatos.

Educatia (care include si autoeducatia, dezvoltarea personala): Educatia este un alt factor important care intra in componenta stilului de viata sanatos. Stilul de viata sanatos inseamna sa ne schimbam modul de a trai dar si modul de gandire (nesanatos) cu un mod de trai si de gandire sanatoasa constructiva, pozitiva.
Sa renuntam prin informare, educare, auto educare la obiceiurile proaste, nesanatoase si sa le inlocuim prin obiceiuri bune, sanatoase pentru noi si cei din jurul nostru.

| dani145 a răspuns:

Sport, mancare sanatoasa, si alte chesti

| aliiinaaaaa a răspuns:

Un echilibru între mâncarea sănătoasă (gătită în casă, fructe & legume, seminţe, etc) şi cea pe care-ţi face plăcere s-o mănânci (gen dulciuri), între sport şi odihnă şi nu în ultimul rând, în a fi tu însuţi pentru că împlinirea psihică şi cea fizică merg mână în mână.