Ce trebuie sa stim despre strabism?

Prin strabism intelegem o afectiune oftalmologica prin care axele globilor oculari nu mai sunt paralele intre ele, adica atunci cand unul sau ambii ochi deviaza spre nas (strabism convergent), sau spre exterior (strabism divergent).
Aceasta afectiune apare de cele mai multe ori in copilarie. Copiii cu strabism pot fi usor diagnosticati, prin simpla observare a pozitiei incorecte a ochilor. Strabismul poate fi prezent de la nastere (congenital), sau poate aparea ulterior datorita unui viciu de refractie sau, mai rar, datorita unor alte afectiuni cum ar fi: cataracta sau prezenta unei tumori oculare (retinoblastom). In aceste cazuri, tratamentul chirurgical trebuie sa fie facut de urgenta.

Este foarte important ca parintele sa mearga cat mai repede la medicul oftalmolog daca constata o deviatie a ochilor. La consultatie medicul va stabili daca afectiunea intereseaza unul sau ambii ochi, directia in care ochiul este deviat,cand apare deviatia anormala (este prezenta permanent sau apare doar atunci cand copilul priveste intr-o anumita directie).
Atunci cand copilul cu strabism este mai mare, poate acuza vedere dubla, incetosarea vederii, oboseala ochilor sau sensibilitate la lumina puternica.

Este bine sa se stabileasca cat mai devreme cauza aparitiei strabismului, iar tratamentul cu ochelari trebuie inceput din momentul in care se poate colabora cat de cat cu copilul (2-3ani). Unii copii au nevoie de lentile speciale: cu prisme, lentile bifocale sau progresive. Tratamentul este individualizat, functie de varsta copilului si dupa caz.
Daca se considera necesar, tratamentul poate incepe si inainte de varsta de 1 an.

Daca copilul are o diferenta de dioptrii intre cei doi ochi (anizometropie), iar defectul de vedere nu este corectat la timp, vederea ochiului cu dioptrie mai mare va scadea deoarece, creierul are tendinta de a favoriza ochiul mai bun, iar in timp, se va baza numai pe el. Aceasta conditie se numeste ambliopie si se poate trata numai in primii ani ai copilariei, pe perioada dezvoltarii sistemului vizual, mai exact pana in jurul varstei de opt-noua ani, dupa care ambliopia nu se mai poate trata.
Tratamentul de prima intentie pentru ambliopie este ocluzia ochiului bun cu scopul de a forta copilul sa utilizeze ochiul mai slab.Trebuie subliniat faptul ca masurarea dioptriilor la copii se face numai dupa ce au fost administrate picaturi, cu rolul de a paraliza temporar muschii acomodatiei. Fara aceste picaturi, masuratoarea nu are valoare, deoarece ochii copiilor au o capacitate mare de acomodatie.

Exista situatii fericite in care starbismele cu deviatie mica, tratate corect, pe o perioada lunga de timp, se pot corecta fara a interveni chirurgical. De multe ori, insa, tratamentul chirurgical este singurul capabil sa realinieze globii oculari si sa imbunatatesca vederea ochilor cu strabism. Dupa interventia chirurgicala se va continua purtarea ochelarilor recomandati, pe o perioada de timp definita de medicul curant.

Unul dintre cele mai importante aspecte in vindecarea strabismului este seriozitatea cu care apartinatorii (parinti, bunici) vegheaza la buna punere in aplicare a tratamentului, corect prescris de catre medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cu cat mai repede cu atat mai bine, ca orice lucru care se corcteaza din "fasa"

| Gabystelistu95 a răspuns:

Strabismul reprezinta o afectiune vizuala in care ochii nu au capacitatea de a focaliza aceeasi imagine in acelasi timp. Cel mai adesea apare in copilarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am strabism dar este bine de stiut.Am copii in bloc cu probleme de strabism si parintii nu-i duc la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am strabism de cand ma stium, dar am facut operatie cand eram mai mica. Oricum voi purta ochelari toata viata si niciodata nu voi putea face o poza de care sa fiu mandra! Mda straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am strabism sad nu mai pot ochelari de aproape un an...am 17 ani deja si am avut pana acum 5 perechi de ochelari, nu stiu daca mai are vreun rost sa mai port ochelari sau sa ma operez, sad o sa mi se agraveze sad din ce in ce mai mult crying

| DulceataDeCapsuni a răspuns:

Prin strabism intelegem o afectiune oftalmologica prin care axele globilor oculari nu mai sunt paralele intre ele, adica atunci cand unul sau ambii ochi deviaza spre nas (strabism convergent), sau spre exterior (strabism divergent).
Aceasta afectiune apare de cele mai multe ori in copilarie. Copiii cu strabism pot fi usor diagnosticati, prin simpla observare a pozitiei incorecte a ochilor. Strabismul poate fi prezent de la nastere (congenital), sau poate aparea ulterior datorita unui viciu de refractie sau, mai rar, datorita unor alte afectiuni cum ar fi: cataracta sau prezenta unei tumori oculare (retinoblastom). In aceste cazuri, tratamentul chirurgical trebuie sa fie facut de urgenta.

Este foarte important ca parintele sa mearga cat mai repede la medicul oftalmolog daca constata o deviatie a ochilor. La consultatie medicul va stabili daca afectiunea intereseaza unul sau ambii ochi, directia in care ochiul este deviat, cand apare deviatia anormala (este prezenta permanent sau apare doar atunci cand copilul priveste intr-o anumita directie).
Atunci cand copilul cu strabism este mai mare, poate acuza vedere dubla, incetosarea vederii, oboseala ochilor sau sensibilitate la lumina puternica.

Este bine sa se stabileasca cat mai devreme cauza aparitiei strabismului, iar tratamentul cu ochelari trebuie inceput din momentul in care se poate colabora cat de cat cu copilul (2-3ani). Unii copii au nevoie de lentile speciale: cu prisme, lentile bifocale sau progresive. Tratamentul este individualizat, functie de varsta copilului si dupa caz.
Daca se considera necesar, tratamentul poate incepe si inainte de varsta de 1 an.

Daca copilul are o diferenta de dioptrii intre cei doi ochi (anizometropie), iar defectul de vedere nu este corectat la timp, vederea ochiului cu dioptrie mai mare va scadea deoarece, creierul are tendinta de a favoriza ochiul mai bun, iar in timp, se va baza numai pe el. Aceasta conditie se numeste ambliopie si se poate trata numai in primii ani ai copilariei, pe perioada dezvoltarii sistemului vizual, mai exact pana in jurul varstei de opt-noua ani, dupa care ambliopia nu se mai poate trata.
Tratamentul de prima intentie pentru ambliopie este ocluzia ochiului bun cu scopul de a forta copilul sa utilizeze ochiul mai slab.Trebuie subliniat faptul ca masurarea dioptriilor la copii se face numai dupa ce au fost administrate picaturi, cu rolul de a paraliza temporar muschii acomodatiei. Fara aceste picaturi, masuratoarea nu are valoare, deoarece ochii copiilor au o capacitate mare de acomodatie.

Exista situatii fericite in care starbismele cu deviatie mica, tratate corect, pe o perioada lunga de timp, se pot corecta fara a interveni chirurgical. De multe ori, insa, tratamentul chirurgical este singurul capabil sa realinieze globii oculari si sa imbunatatesca vederea ochilor cu strabism. Dupa interventia chirurgicala se va continua purtarea ochelarilor recomandati, pe o perioada de timp definita de medicul curant.

Unul dintre cele mai importante aspecte in vindecarea strabismului este seriozitatea cu care apartinatorii (parinti, bunici) vegheaza la buna punere in aplicare a tratamentului, corect prescris de catre medic.

| Mariana1993 a răspuns:

Buna! Gasiti aici - http://www.pediatrutecuci.com/2016/01/strabismul-la-copii.html un articol scris de un medic pediatru. Foarte explicit. Screi si despre operatia de strabism la copii - cand trebuie facuta. Pupici!

| bubuletzzz a răspuns:

Si eu am strabism, sunt foarte complexata din cauza asta.am inteles ca pot face o operatie dar mi-e frica de urmari... daca nu reuseste.asa ca poate e mai bine asa...sa imi duc crucea...