| byapiki a întrebat:

eu am foarte putin strabism. Intrebarea mea este: odata cu inaintarea varstei, ochiul va devia din ce in ce mai tare, sau va ramane la fel? Daca am strabism imi trebuie ochelari pentru corectare? Va roog, dau funda.

5 răspunsuri:
| olivert1310 a răspuns:

Strabismul se corecteaza purtand ochelari. Daca nu porti ochelari se va agrava in timp pana la punctul in care nu va mai putea fi corectat cu ochelari. Ajungi sa ai ambii ochi indreptati spre varful nasului sau in alta directie in functie de muschiul dereglat. Sora mea a avut strabism, cand era mica, a purtat ochelari si imi aduc aminte ca intr-un an si jumatate a corectat strabismul. Ochelarii sunt unii cu lentile speciale care au centrul de focalizare pe mijloc, iar ochiul fara ca tu sa faci vreun efort se va orienta spre punctul unde nervul optic va focaliza cel mai clar. Este practic o corectare a muschilor ochiului. Nu e grav insa daca porti ochelari se corecteaza si asta intr-un timp relativ scurt. Normal ca cu cat inaintezi in varsta ochiul va deveni mai rigid, muschii isi pierd din elasticitate deci va fi mai greu de corectat. In functie de gravitatea afectiunii, se opta pentru port de ochelari sau tratament chirurgical. Mergi la un medic oftalmolog si el iti va da indicatiile necesare. Nu te speria, nu este ceva grav insa devine atunci cand amani ani la rand.

| alessa10 a răspuns (pentru olivert1310):

Nu este de asta

| alessa10 a răspuns:

Nu stiu

| byapiki explică (pentru alessa10):

Multumesc pentru raspunslaughing) daca nu stii de ce te mai obosesti?

| olivert1310 a răspuns (pentru byapiki):

Se oboseste pentru ca vrea sa dea primul raspuns si sa incaseze punctele. Disperati dupa funde.