| IonutPetre12 a întrebat:

Ce trebuie sa stiu daca am varicela? E prima data cand fac din astea( am 16 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E prima si... ultima data, fiindca vei fi "vaccinat" pe viata.winking
Trebuie sa respecti doar niste reguli:
- cu incepere de la data aparitiei simptomelor, timp de 3 saptamani sa stai in casa, in caldura de 20-25 grade
- nu faci baie in cest timp
- nu te scarpini, oricat te mananca (in caz contrar vor ramane cicatrici pe viata)
- dupa disparitia simptomelor mai stai acasa inca o saptamana (atunci este contagios), inca nu mergi la scoala, nici afara din casa in acel timp.
- nu lasi sa se apropie nimeni de tine pana ce nu te-ai vindecat complet, daca persoana nu a avut niciodata varice anterior.

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Da. De acum va face zona zooster rolling on the floor

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să știi că dacă îți rupi bubițele o să rămâi cu semne.

| Bariel a răspuns:

Ti s-a raspuns m ai jos ce sa faci, dar eu iti spun sa nu ti le spargi niciodata bubitele de pe fata, am avut si eu si mie imi facea placere sa le sparg si am ramas cu semne urate pe fata

| aXy99 a răspuns (pentru Bariel):

Eu nu le-am spart si tot mi-au ramas semne. Si in zona unde m-am scarpinat foarte tare, culmea, nu mi-a ramas niciun semn.

| vulpitaa18 a răspuns:

Un sfat de al meu este sa nu te scarpini chiar daca te mananca rau pentru ca eu am ramas cu semne(nu sunt chiar asa de urate dar nu prea mai pot sa scap de ele)
Si cand am avut tin minte ca foloseam o solutie mentolata din farmacie ca sa mai potoleasca mancarimea.