| alexelu54 a întrebat:

Buna am 13 ani si fratele meu de 4 ani are varicela. Prima eruptie a avut loc luni (2 iulie) si astazi(5 iulie) are aproape pe tot corpul.Eu nu am avut varicela pana acum si vreau sa stiu, daca o primesc imi va trece pana pe data de 24-25 iulie pentru ca atunci merg la mare. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu iti va trece. Daca ai sa faci varicela, eruptia ta va incepe pe 16 (aproximativ) si va trebui sa stai in casa minim pana pe 31. In plus, macar inca doua saptamani dupa aceea nu ai voie sa mergi la mare, fiindca dupa varicela imunitatea este slabita. Insa nu e deloc obligatoriu sa o iei de la fratele tau.

| hanzelik a răspuns:

Clar ca o sa iei si tu, nu cred ca o sa iti treaca pana atunci, adica e la limita, poate o sa iti treaca cam prin 28

| LorrexD a răspuns:

Depinde de organism. Adica am o vecina care a fost la cealalta care avea varicela. Si nu a luat-o. In toamna, in clasa am avut un copil, si l-a luat.
Acum nu toti suntem la fel. Mama a luat-o de la mine la 32 de ani. Probabil ca il vei lua si tu.