| denysa1993 a întrebat:

Ce vitamine sunt bune pentru pofta de mancare? imi recomandati ceva? sunt foarte slaba si am nevoie de ceva suplimente. funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KillerBunny1500 a răspuns:

Cand aveam aceeasi probleme ca tine, doctorul mi-a recomandat vitamina C. Incearca totusi sa iti faci un control medical totusi. In orice caz, gasesti in farmacie pastile cu vitamina C si propolis sunt de supt si sunt chiar bune, dar totusi niste vitamine nu iti vor ridica mult pofta de mancare. INcearca sa mananci la ore fixe, respecta cele 3 mese ale zilei si inca 2 gustari minore. Mnanca alimente cu multe proteine, vitamine etc. Incearca sa te fortezi un pic sa mananci pana se acomodeaza organismul cu ceva mai multa mancare, iar in privinta slabitului poate o sa mai pui niste kg dar in timp.

3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Carenta de vitamine da o stare de oboseala, lipsa de vlaga, inhiband productia de energie.Productia de neurotransmitatori pentru creier si sistemul nervos este foarte lenta.Consecintele sunt iritabilitatea, nelinistea, indispozitie, somn neodihnitor, predispozitie la diferite infectii.Cauta suplimente cu vitamine de cea mai buna calitate si ia-le zilnic! Este important sa folosesti suplimente de buna calitate ca sa fie intr-adevar eficiente.Trebuie sa incepi cu o cura de o luna, dupa care sa continui cu 10-15 zile pe luna.

| 4b a răspuns:

Vitamax...
Sanatatewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Lipsa poftei de mancare poate fi provocata de stres, agitatia zilnica sau alte evenimente neplacute, in care starea de nervozitate atinge cote maxime. Tensiunea acumulata devine astfel o bariera pentru alimentatia zilnica, absolut necesara organismului, deci poate avea mai m ulte cauze.
Pofta de mancare poate fi recastigata prin impunerea orelor regulate de masa. Pranzul sau cina in oras pot decala orele de alimentatie si astfel pofta de mancare va disparea rapid.
Uite si un articol, poate te ajuta cat de cat
Http://www.culinar.ro/....../195/2625/
Te pup!