| AvalohAlyn a întrebat:

Ceaiurile medicinale sunt bune de ceva? Adica au un minim efect, ma refer in general? Voi ati luat vreun ceai medicinal si si-a facut efectul sau sunt chiar degeaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Unele chiar isi fac efectul. Eu mai beau ceai de fructe de padure. Chiar are fructe uscate in el. Nu-mi dadeam seama de ce mi-a crescut pofta de mancare. Apoi mi-am dat seama ca era de la ceai.

| MihaelaDart a răspuns:

Da, isi fac efectul.
Cand sunt agitata si vreau ca somnul meu sa fie linistit imi fac ceai de tei sau de lavanda.
Atunci cand ma doare stomacul beau ceai de sunatoare. Atunci cand sunt racita consum ceai de catina si salvie. Cand sunt stricata la stomac fac ceai de menta ori musetel.
Ceaiurile antigripale pe care le am le consum de la primele simptome de raceala. Lista poate continua. Oricum sunt o mare consumatoare de ceaiuri si atunci cand nu ma simt bine, am fiecare ceai pentru simptomul pe care il prezint in momentul de fata. Rezultatele se vad. Prefer un ceai decat sa ma indop cu medicamente de prima data.

| doctorandus a răspuns:

Ceaiurile "naturopate" chinezesti sunt dopate cu medicamente alopate.

| minrest a răspuns:

Ceaiurile noastre traditionale ''babesti'' sunt utile, dar numai ca adjuvant la tratamentul de baza. Nu trebuie sa te consideri tratat daca ai baut un ceai, au o actiune terapeutica modesta, in combinatie cu alte tratamente.