| AdiyAdriann a întrebat:

Nu pot avea scaun, am tot luat dcolax si nu isi face efectul
Am luat acum 2 zile, 2 pastile si degeaba. Ieri mi-am facut un ceai pentru curatarea colonului. Care e cel mai puternic laxativ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce vad eu tu trebuie sa ai scaun. Incearca supozitor cu glicerina. Daca nici asta nu merge, tai-o la doctor in conditiile in care ai 5 zile sau mai mult.

Exista diverse metode prin care mai poti sa incerci gen o lingura de ulei cu o lamaie intreaga stoarsa, bauta si apoi intins pe partea dreapta, pe stomacul gol, dimineata. La persoanele pe care le stiu eu a functionat.
Ar mai fi si bautul a doua cani de apa calduta spre calda dimineata la trezire. De asemenea pe stomacul gol.

Personal te-as sfatui sa iti schimbi alimentatia. Incearca cateva saptamani sa mananci doar legume sifructe asa cum sunt ele. Nimic fiert. Nimic ce are mama, tata, se misca sau se taraste sau provine de la asa ceva, sa nu mananci.

Ideea din spate este aceea ca vegetalele contin fibre care ajuta la scaun.

In plus nu prea sunt recomandate laxativele deoarece ele contin substante iritante pentru colon iar corpul face orice ca sa scape de ele.

Revenind, se gaseste la farmacie, magneziu (e forma specifica) care are actiune ca si un laxativ. Se merge pe ideea ca, cu cat sta rahatul mai mult in sistem, cu atat corpul extrage mai multa apa si il face mai tare si mai uscat. Magneziul este hidrofil, atrage apa, mentinand materia mai umeda si usurand astfel matul. Trebuie luat cu atentie (citeste instructiunile si uita-te pe net pentru asta ca dublu check).

Ar mai exista o metoda pe care am vazut-o la niste cunoscuti, si anume bowel cleansing. In principiu iei niste pastile care au ca scop sa ucida niste paraziti intestinali pe care ai putea sa ii iei si fara parazitii aia, incepi sa mergi la baie, iar, normal.

Oricum ar fi, rezolva scaunul ori cu supozitor ori cu doctorul si apuca-te de citit. Ultima idee cu cleansingul a fost aplicata de cineva si acea persoana s-a reglat, dar a schimbat si dieta. Oricum cleansingul reprezinta un fel de tratament. Iei pastile doua saptamani, faci pauza doua saptamani ca sa iasa si restul de viermi din oua si apoi ii mai dai doua saptamani de pastile.

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nectar de prune. E natural, merge super!
Vezi aici:
http://www.drugs.com/drug-class/laxatives.html

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Incearca sa amesteci 2-3 alimente necomaptibile poate are efect gen lapte cu miere sau gem.