Abh
| Abh a întrebat:

Cei care ati avut aparat dentar fix, in cat timp v-ati acomodat cu el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinus10 a răspuns:

Eu am avut aparat dentar fix si sus si jos. Acomodarea nu este grea. Adevarul este ca te vor durea dintii, dar nu-ti face probleme, nu e asa rau.Primele 2-3 zile te vor durea dintii si nu prea poti manca decat piure,ciorba si alimente moi,deoarece nu prea poti sa musti din cauza durerilor.O data pe luna va trebui sa te duci la dentist pentru a-ti schimba arcul, care provoaca niste dureri mai mici ca la inceput, care dureaza 1-2 zile. Eu nu am prea mancat alimente tari, dar poti sa o faci, insa exista riscul de a-ti cadea cativa brecheti de pe dinti si va trebui sa te duci la dentist sa ti-l lipeasca din nou.Nu te va durea si dureaza putin.In functie de problemele dentare o sa-l porti 1-2 ani, dupa care un alt apart care se da jos treptat ca sa nu isi revina dintii la forma intiala sau iti va lipi o sarma prin spatele dintilor, care nu se vede si nu iti va provoca dureri. Eu ma spalam dupa fiecare masa su gustare pe dinti pentru a nu face carii. Sper sa te acomodezi repede cu el si sa-ti placa. Succes!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă are susțienere din partea ta va trece cu brio peste perioada de acomodare și răutățile copiilor din jur.
Pa, pa.

Abh
| Abh explică:

Va multumesc tuturor pentru incurajari, e vorba de fiica mea de fapt, ea va purta in curand aparat dentar.

| Dildau a răspuns:

Eu am, luna viitoare mi-l dau jos si pe cel de sus. Ce po sa-ti zic, in primele 2 saptamani o sa fie bine, cam greu cu spalatul pe dinti, dar merge. Problema e ca te acomodezi luna de luna, dentista iti va strange acea sarma pana cand se ajunge la forma dorita. S-ar putea sa te doara mai sau mai putin. Dupa aia o sa fie foarte bine nici n-o sa-l simti cand ai. Cand o sa ai muscatura reglata, o sa poti sa ti-l dai jos. Nu uita sa te speli pe dinti, pentru. ca altfel o sa-ti ramana niste pete destul de urate pe dinti!

| utugardplusnirolf a răspuns (pentru alinus10):

Te rog mult imi poti spune la ce medic ortodont ai fost? Merci

| alinus10 a răspuns (pentru utugardplusnirolf):

In ce oras locuiesti?

| alinus10 a răspuns (pentru Dildau):

Eu am avut aparat dentar fix si sus si jos. Acomodarea nu este grea. Adevarul este ca te vor durea dintii, dar nu-ti face probleme, nu e asa rau.Primele 2-3 zile te vor durea dintii si nu prea poti manca decat piure,ciorba si alimente moi,deoarece nu prea poti sa musti din cauza durerilor.O data pe luna va trebui sa te duci la dentist pentru a-ti schimba arcul, care provoaca niste dureri mai mici ca la inceput, care dureaza 1-2 zile. Eu nu am prea mancat alimente tari, dar poti sa o faci, insa exista riscul de a-ti cadea cativa brecheti de pe dinti si va trebui sa te duci la dentist sa ti-l lipeasca din nou.Nu te va durea si dureaza putin.In functie de problemele dentare o sa-l porti 1-2 ani, dupa care un alt apart care se da jos treptat ca sa nu isi revina dintii la forma intiala sau iti va lipi o sarma prin spatele dintilor, care nu se vede si nu iti va provoca dureri. Eu ma spalam dupa fiecare masa su gustare pe dinti pentru a nu face carii. Sper sa te acomodezi repede cu el si sa-ti placa. Succes!

| LolNope a răspuns:

M-am acomodat cu el abia intr-o luna.
In prima luna imi era greu, mancarea ramanea printre sarme,"clichetii" imi faceau rani in peretii gurii si sa nu mai zic ca mai se dezlipeau tablitele de pe dinti si trebuia sa imi puna inele, si ma durea capul 2 zile si faceam 40 febra.
Insa,efortul a meritat,am niste dinti superbi, iar aparatul l-am purtat mai pution ca altii, doar 10 luni.
Insa,nu va amagiti ca va fi mai bine cu aparatul mobil,este mai greu, se rupe MULT mai usor si cand vreau sa gust ceva, nu e prea frumos pentru privitori sa vada cum imi dau eu jos aparatul din gura.
Mult succes cu el!
Sper ca te-am ajutat!
Pa, pa!

| utugardplusnirolf a răspuns (pentru LolNope):

Imi poti spune la medic ortodont ai fost? Multumesc!

| LolNope a răspuns (pentru utugardplusnirolf):

Buna.happy
Nu ii mai stiu numele, dar am fost in Suceava la o doamna doctor.
Din moment ce sunt doar doua in tot orasul, una dintre ele.
Cred ca cea care era mai batrana.

| ThinkAgain a răspuns:

Buna
eu am aparat de 2 ani shicred ca peste cateva luni o sa'l dau jos
la inceput o sa-ti fie putin mai greu cu mancatul dar te vei obisnui
stomatologul o sa ti'l strang luna de luna un pic mai tare si o sa te doara cateva ore iar daca iti pune un brechet nou nu ai sa ai voie sa mananci si sa bei o ora
te vei obisnui foarte repede cu el...
si nici nu te va durea daca te duci la un stomatolog bun
la un momnent dat nu-l ve mai smiti deloc!
partea distractiva e k poti sa-ti pui ce culori vrei si ti le schimbi in fiecare luna
poti sa-ti spu chiar 2 sau 3 culori sau daca stomatologul este dragut ii poti spune sa-ti puna pe un brechet cate o culoare
daca esti fata poti sa'i spui sa-ti puna si stelute!
sper ca te'am ajutat!

| AlinaBote a răspuns:

Eu am avut, m-am acomodat dupa ceva zile nu o trecut o saptamana