| soricelfrumusel15 a întrebat:

Cei care ati avut apendicita...v-a facut tuseu rectal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Pentru apendicita nu se face tuseu rectal, ci se palpeaza burta integral insistandu-se pe langa stinghia piciorului (incheietura piciroului).

Tuseul rectal se face pentru verificarea prostatei la barbati, sau pentru un control ginecologic la virgine.

| HerculePoirot a răspuns:

Tuseul rectal face parte din examenul clinic obligatoriu al unui pacient chirurgical, deci da, o sa iti bage degetul in fund daca esti suspect de apendicita.