| anonim_4396 a întrebat:

Cei ce sufera de lombosciatica hiperalgica pot alerga? Se poate vindeca lombosciatica hiperalgica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul dureaza intre 21 si 40 de zile, nu exiusta nici un motiv sa te opresti dupa 10 zile. Imbunatatiri reale apar cam dupa a 14a zi de tratament.
Da, trebuie sa te vada un neurolog (nu sa il vizitezi, ci sa te consulte) si un medic de recuperare si fizioterapie.
Ai o hernie de disc, care este conditionata genetic si favorizata de obezitate, sedentarism, ridicarea de greutati, exercitii facute incorect, fara supraveghere si fara pregatire prealabila corecta

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lombosciatica hiperalgica are la baza o hernie de disc care irita in special o radacina senzitiva a nervului si provoaca dureri foarte sevre. In criza, se recomanda repaos (nu absolut, dar cat mai putin mers si stat in picioare, in nici un caz alergare) si tratament (de preferat injectabil). Majoritatea pacientilor ies din criza si isi pot relua viata normala (restul trebuie operati, daca in 21 de zile de tratament corect facut nu exista imbunatatiri semnificative).
Dupa criza, toti paceintii ar trebui sa faca gimnastica medicala, invatand niste miscari care le vor intari musculatura spatelui, fortand discul sa ramana in pozitia corecta. Dupa ce muschii spatelui sunt suficient de puternici, pacientul poate alerga. Boala nu se vindeca niciodata, dar cu gimnastica corecta poate fi tinuta sub control toata viata

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Pare crunt ce spuneti dar da, asa este durerile sunt foarte puternice. treaba si mai grava este ca, chiar eu sunt nefericitul.o criza am avut trebuia sa ma ridice maicamea din pat eu nu m-am putut ridica.dar am depasit acea criza dar durerile au ramas si cateodata coboara pana la glezna piciorului.dar cateodata nu simt nici o durere ca si cum nu as avea.eu am urmat un tratament de 10 zile dar nu am simtit nici o imbunatatire doar ca cat timp luam pastilele nu ma mai durea la fel de rau.si aceste exercitii sunt complicate? Ma gandesc ca ar trebui sa vizitez un neurolog sau neurochirurg? Aveti vreo idee de la ce o am care ar fi cauza? Va multumesc frumos pentru replica happy

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tratamentul dureaza intre 21 si 40 de zile, nu exiusta nici un motiv sa te opresti dupa 10 zile. Imbunatatiri reale apar cam dupa a 14a zi de tratament.
Da, trebuie sa te vada un neurolog (nu sa il vizitezi, ci sa te consulte) si un medic de recuperare si fizioterapie.
Ai o hernie de disc, care este conditionata genetic si favorizata de obezitate, sedentarism, ridicarea de greutati, exercitii facute incorect, fara supraveghere si fara pregatire prealabila corecta