| anonim_4396 a întrebat:

Cei cu strabism pot purta lentile de contact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Da, pot.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din cate stiu eu numai dupa 18 ani (tot atunci se poate rezolva aceasta problema prin operatie).

| arabela_9342 a răspuns:

Intreaba la un centru de optica sau un oftalmolog

| anca_7959 a răspuns:

Da, dar depinde. dupa ce varsta iti spune medicul ca poti probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa zic, fiindca eu personal am strabism si miopie(strabism doar la ochiul stang) si port lentile de contact de 2 ani(Ciba vision Night&Day) si uneori ma jeneaza ochiul stang trebuind sa dau jos lentila si sa fac o pauza de vreo 12 ore, la ochiul drept unde am doar miopie nu mi s-a intamplat niciodata nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am strabism la ochiul stang, pe care l-am corectat prin operatie acum 10 ani, dar inca mai am probleme cu el cand sunt obosita.pe langa asta am si hipermetropie si aceeasi problema o am si eu... vreau sa imi cumpar lentile de contact si sper sa fie posibil.