| Andreeadeea23185 a întrebat:

Bună TPU!
Poți purta lentile de contact daca ai strabism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred, fiindca ochelarii au SI efectul corectarii axelor de vedere, ceea ce nu se realizeaza cu lentile de contact (dimpotriva, le pot accentua).

| emilitalia a răspuns:

Depinde ce fel de dioptrii ai.

Sunt doua tipuri de ochelari care ajuta la corectia strabismului:
1) ochelarii cu dioptrii sferice si cilindrice care corecteaza viciile de refractie (miopie, hipermetropie, astigmatism). Acesti ochelari nu corecteaza in mod direct strabismul, insa unele deviatii strabice sunt cauzate de viciile de refractie ori daca tu corectezi viciile de refractie cu ochelari automat corectezi si strabismul.
2) ochelarii cu lentile prismatice sau dioptrii prismatice (nu stiu exact). Habar n-am cum functioneaza insa au efect direct asupra deviatiei strabice. Lentilele astea prismatice pot fi combinate cu cele normale pentru corectia viciilor de refractie. La un moment dat o doctorita se gandea sa imi prescrie si mie asa ceva pentru a-mi corecta vederea dubla dupa operatia de strabism insa in final in timp s-a rezolvat de la sine.

Daca esti in cazul 1) cel mai probabil poti inlocui ochelarii cu lentilele de contact, ele iti vor corecta viciile de refractie le fel ca ochelarii, iar aceasta corectie va determina si corectia strabismului. Daca esti insa in cauzul 2) si ai si lentile prismatice atunci nu cred ca mai poti face nimic decat eventual o operatie de strabism.

Cum iti dai seama in ce caz esti? Pai ai putea sa te uiti in reteta de ochelari.

| Andreeadeea23185 explică (pentru emilitalia):

Cred că sunt în cazul 2 :/
Urăsc tâmpenia asta de strabism, îmi distruge viața!
Mulțumesc pentru răspuns!