| TruLove a întrebat:

Cele care stiti problema mea, am fost la ginecolog, mi.a dat giniel 14 capsule 2 pe zi si mi-a zis sa iau ginofort doza unica si sa ma duc la ea sa o aplice ea ca sa o bage in vagin de tot ca poate eu acasa nu o dau bine...a mai folosit cineva? Este crema ginofortu sau ce e? Si ginilul iau dupa sau inainte? Mi, a zis dupa ginofort sa nu umblu 7 zile in vagin, fara sex fara spalat...pt partener nu mi.a dat nimic, a zis ca daca nu.l supara nimic sa nu iau nmc ca e candidoza mea elnu are nimic straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată/femeie :)

Fetiţo, eşti ( ceva ) "de groază" :(

Tu aştepţi "sfaturi" medicale de la nişte COPILAŞI de 10-18 anişori care reprezintă cel puţin 80 % dintre userii acestui site?
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

Eu consider că este mai IMPORTANTĂ părerea unui ADULT de 45 de ani ( adică părerea mea ) cu studii medicale;)
Sau, părerea d-nei. @Brigaela - şi dânsa este medic :)

Oricum, n-ai decât să asculţi de "sfaturile" copilaşilor ( dacă NU te interesează sănătatea ta )...

REVENIND la problema ta :

SCHIMBĂ ginecologul!
Cred că ţi-am mai spus şi asta :))

Ţi-am EXPLICAT şi anterior că ovule VAGINALE Gyniel trebuie folosite DUPĂ tratarea candidozei pe care o ai!
Ele NU vindecă candidoza, ci ajută la REFACEREA florei vaginale ( după vindecarea vaginitelor )!

Gynofort 2% crema vaginală ( aplicator preumplut unidoză ) se foloseşte pentru tratarea candidozei respective :)

Oricum, DEGEABA mergi la ginecolog să-ţi aplice acolo doza deoarece "plimbarea" către casă va favoriza eliminarea unei părţi din cremă :(
Este INDICAT să-ţi aplici singură această cremă, SEARA, chiar înainte de culcare ( după care NU te mai "plimbi" deloc prin casă, te culci )!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......03.06.pdf

OBLIGATORIU, este necesar să se trateze şi partenerul - chiar dacă este asimptomatic ( nu prezintă nici un simptom ) - în proporţie de 80-90 % este infectat ( dacă aţi făcut sex neprotejat, atunci 100 % are candidoză; în general, bărbaţii sunt "purtători" asimptomatici )!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat la întrebările celelalte...

Toate cele bune şi multă sănătate.

| TruLove explică (pentru bursuc001):

Inteleg si respect faptul ca aveti cunostinte medicale, dar ce copii am ascultat eu? Si apelativul "fetita" nu este ok!

| TruLove explică (pentru TruLove):

Iar gynielul mi l-a dat pentru ca nici flora nu.i ok.a spus sa le iau dupa ce administrez gynofortu. O saptamana sa nu ma spal si sa nu fac nimic, dupa o saptamana sa iau gyniel 2 ovule pe zi.

| bursuc001 a răspuns (pentru TruLove):

S-o luăm altfel :)

Stimată domnişoară, chiar NU ai de ce să te superi!

Apelativul "fetiţo" mi se pare acceptabil/potrivit având în vedere vârsta noastră - deci, faptul că mi-ai putea fi fiică;)

Referitor la povestioara cu "copilaşii" : în iunie 2013 erau 80% dintre useri sub 18 anişori; dar, în ultimii 2 ani, aceştia s-au înmulţit şi au ajuns la 90-95 % :(
În 2013 eram vreo 4-7 medici pe site, acum mai suntem doar vreo 2...

Având în vedere faptul că tu continui să postezi întrebări SERIOASE legate de sănătatea ta şi de medicaţia necesară/administrată, este evident că acestea sunt adresate unor COPILAŞI ( din partea cărora ar trebui să te aştepţi să primeşti nişte răspunsuri ÎNDOIELNICE/incorecte )! :( :( :(

În privinţa motivului prescrierii unui anumit medicament şi a modului de administrare, cred că-ţi dai seama că le ŞTIU :)
Ştiu de ce ţi-a prescris Gyniel şi a făcut foarte BINE!
Tu erai în dubiu/eroare cu momentul tratamentului şi modul de administrare...

Nici acum NU ai înţeles prea bine precizările ginecologului :(

Nu pot să cred că ţi-a spus să NU te speli timp de 7 zile :))
Se poate face duş la 24 de ore ( deci, în seara următoare ); NU ai voie să faci irigaţii/spălături vaginale timp de 7 zile, dar igiena intimă este ACEEAŞI cu cea din alte zile/perioade, NU ai voie să faci sex până la terminarea tratamentelor şi doar DUPĂ un control ginecologic + analiza secreţiei vaginale care să CONFIRME vindecarea!

Vezi în ce constă igiena intimă minimală în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......atie-am-o/

OBLIGATORIU, este necesar să se trateze şi partenerul!

Multă sănătate.