| 1Mihai1 a întrebat:

Ceva exercitii pentru imbunatatirea vederii ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici : http://www.scribd.com/......ii-NATURAL

7 răspunsuri:
| SMA a răspuns:

Depinde si de boala pe care o ai. Mie doctorul mi-a spus sa fac asa (doar in cazul in care porti ochelari ) : Sa iei o batista si o pui pe ochiul cu vederea mai buna si pe celalalt il lasi asa. Iti pui ochelarii si timp de 1-2 ore incearca sa iti fortezi ochiul bolnav.

| Neworder21 a răspuns:

Priveste pe geam undeva indepartare.

Vei simti cu siguranta un efect calmant pentru muschi globului ocular.

| greenmoon a răspuns:

Iti iei un creion, il porti in mana pe verticala, cu varful la vedere, la o distanta nu prea departata -mai degraba, intinzi mana cat poti in fata si aceea e distanta corecta-, si il apropii de nas fara sa iti iei ochii de la varful creionului. ( indepartezi, apropii, indepartezi, apropii si tot asa de cate ori poti, preferabil 100)
Asta facea un amic de-al meu, se uita un pic crucis de cand il stiu, dar cu exercitiul si-a imbunatatit vederea si reparat micul defect. Iar metoda este a unui oftalmolog. Eu cred ca daca ai ochii bolnaviori, degeaba faci mii de exercitii, caci vor fi in zadar, iar vederea nu va mai fi niciodata aceeasi. Succes, oricum!

| Sclipiciii a răspuns:

Mananca muulti morcovi!

| Taniok a răspuns:

Incearca sa privesti in forma de cerc(sus,jos,drepta si stinga) si multi, multi, multi morcovi(si ficat de peste(nu mai stiu exact ce fel de peste)).

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns:

Gasesti un articol ce cuprinde exercitii pentru ochi la care ai acces daca dai like, aici: http://vedereperfecta.com

| IonuTzIonut a răspuns:

1) Pentru început, asezati-va confortabil într-un fotoliu. Urmariti cu ochii linia nasului, fara sa clipiti. Numarati pâna la zece, dupa care închideti si relaxati ochii. Repetati exercitiul de cinci ori.

2) Tineti capul în pozitie normala si încercati sa cuprindeti cu vederea umarul drept. Numarati pâna la zece, dupa care relaxati ochii. Repetati exercitiul, folosind de aceasta data umarul stâng. Exercitiul trebuie facut de cinci ori pentru fiecare umar.

3) Imaginati-va ca aveti în fata ochilor un ceas imens. Încercati sa delimitati centrul acestuia. Apoi, fara a va misca capul, localizati orice ora doriti. Numarati pâna la zece si reveniti în centrul ceasului imaginar. Faceti acest exercitiu de zece ori, alegând diverse ore. Exercitiul poate fi facut si cu ochii închisi.

4) Asezati-va la o distanta de 2 metri de o oglinda, nu înainte de a marca pe sticla zona corespunzatoare ochilor, în functie de conturul corpului dumneavoastra din oglinda. Pentru marcaj, folositi o carioca de culoare neagra sau rosie. Priviti mai sus de acest punct si încercati sa focalizati un obiect care se reflecta în oglinda. Numarati pâna la cinci, dupa care lasati privirea sa ajunga în punctul marcat. Repetati exercitiul de cinci ori.

5) Luati un pix în mâna si, tinând bratul departat, încercati sa îl apropiati treptat de nas, fara a-l atinge cu pixul. Departati bratul si repetati exercitiul între cinci si zece ori.

6) Rotiti ochii de cinci ori în directia acelor de ceasornic, dupa care repetati exercitiul în directia opusa.

7) Închideti ochii si strângeti tare în timp ce numarati pâna la cinci. Dupa ce îi deschideti larg, numarati din nou pâna la cinci. Repetati exercitiul de cinci-zece ori.

8) Închideti ochii si masati-i cu miscari circulare folosind vârfurile degetelor, timp de 1-2 minute.

Recunosc ca l-am copiat de undeva, pe bune majoritatea raspunsurilkor presupun ca se dau asa...