| TudorFox a întrebat:

Imbunatatirea vederii cu exercitii pentru ochi: Mit sau realitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| madalin001 a răspuns:

Sunt multe tehnici de "reversare" a miopiei în mod natural, constând nu doar din exerciții oculare. Poți studia active focus prin care te poți folosi de niște ochelari sub prescrisi ca să poți pune efort conștient ochiului asupra neclarității, dar nu mult.
Din propria experienta n am avut rezultate absolut deloc cu exercițiile oculare ba chiar m au făcut sa clipesc prea des și sa obosesx.
Mergi la sigur cu știința! (ochelari, lentile. Eventual operație)

| TudorFox explică (pentru madalin001):

Dar daca nu ai miopie si ai alte probleme tot ''oculare'', poti sa scapi de ele fara ochelari?

| SpikePI a răspuns:

Nu este un mit. Asa cum nu este un mit nici faptul ca daca mananci morcov iti imbunatatesti vederea.
Exercitiile pentru vedere sau "pentru ochi" te ajuta sa-ti imbunatatesti asa-numita "acuitate vizuala" adica "rapiditatea" din ochi, te pot ajuta sa iti imbunatatesti vederea la distanta, pe intuneric etc. happy Desigur daca ai probleme la ochi iti recomand sa consulti un medic specialist happy

| doctorandus a răspuns (pentru SpikePI):

Morcovii te ajuta doar daca ai deficit de vitamina A, in rest n-au nicio treaba cu ochii.