| FatFrumosDinLacrima a întrebat:

Ciao TPU! Am limba incarcata mereu,candida bucala, o chestie alba pe limba...Ce pot face sa dispara? Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi trata "acasă" această afecţiune!

NU se poate vindeca folosind diverse "remedii naturiste"!

NU vă mai trataţi AIUREA!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru a primi Trimitere la medicul specialist.

Atenţie : dacă tratamentul NU este efectuat corect, ajungi să te tratezi chiar luni întregi ( sau chiar să obţi o candidoză recidivantă/cronică )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ucala_1355

http://www.gds.ro/Sanatate/2009-01-30/Candidoza+bucala,+boala+secolului+

http://www.mymed.ro/candidoza-bucal-orofaringian.html

http://www.contraboli.ro/......ment-poze/

http://healthy.kudika.ro/......ucala.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

Răspuns utilizator avertizat
| XxAnonimuXx a răspuns:

Candidoza bucala (orofaringiana) este o infectie determinata de ciuperci ce se dezvolta la nivelul gurii, limbii si a gatului. Candidoza bucala este mai frecventa la nou-nascuti, sugari si batrani, dar poate sa apara la orice alta varsta. La nou-nascutii si sugarii sanatosi candidoza bucala nu reprezinta o problema serioasa, ea fiind tratata si vindecata foarte usor.

Medicamente
Unele medicamente permit ciupercilor sa se inmulteasca necontrolat:
- antibioticele, in special cele cu spectru larg (de exemplu, tetraciclina);
- contraceptive orale (pilulele);
- medicamente ce scad capacitatea de aparare a organismului, precum

Modul de transmitere a ciupercii ce determina candidoza bucala difera in functie de varsta;
- nou-nascutii si sugarii. Un nou-nascut poate contacta candida de la mama, in timpul nasterii, daca aceasta are candidoza vaginala. Simptomele apar in medie la 3 pana la 7 zile dupa nastere. Nou-nascutii si sugarii au un sistem imun imatur, iar balanta dintre bacteriile si fungii de la nivelul mucoasei bucale nu este inca echilibrata.
Din aceste motive candidoza bucala este frecventa in primele luni de viata;
- copii si adolescenti. Candidoza bucala nu este in mod normal contagioasa. Totusi, copii cu un sistem imun deficitar pot contacta infectia micotica de la partenerii de joaca sau de pe jucarii comune. Un copil cu candidoza bucala poate raspandi ciuperca prin contact direct (orice jucarie care este introdusa in gura, de exemplu);
- adultii. La acestia infectia micotica poate fi raspandita prin contact oral. Candidoza vaginala este produsa de aceeasi ciuperca ce determina si infectia orala

| FatFrumosDinLacrima explică:

Vreau doar tratamente ce se pot aplica acasa naturale, daca se poate!