| anonim_4396 a întrebat:

Cifoza se poate vindeca? Am 18 ani si o usoara cifoza care ma impiedica sa dau la politie.Cunoasteti pe cineva care s-a vindecat prin gimnastica(in cat timp)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cifoza poate fi corectata daca nu e severa. Asa ca ia legatura cu un medic specialist in balneo-fizio-kinetoterapie si apuca-te de treaba. http://www.i-medic.ro/boli/cifoza

| InvertedDeformity a răspuns:

Cifoza reprezinta o curbare antero-posterioara a coloanei vertebrale toracale. Un anumit grad de cifoza este normal, dar termenul de "cifoza" se refera in general la o curbare exagerata, cu mai mult de 50 de grade. Aceasta deformatie poarta si numele de cocoasa. Coloana persoanelor care sufera de cifoza poate arata normal sau poate prezenta o umflatura.

Cifoza apare ca rezultat al unor probleme de dezvoltare, unei boli degenerative, cum ar fi artrita coloanei vertebrale, unei osteoporoze cu fractura de compresie a vertebrelor sau unui traumatism al coloanei vertebrale. Poate sa apara la orice varsta. Cifoza usoara implica putine probleme medicale. Dar in cazurile severe pot fi afectati plamanii, nervii si alte tesuturi sau organe determinand durere sau alte probleme medicale. Tratamentul cifozei depinde de varsta pacientului, de cauzele ei si de complicatiile pe care le produce.
Este indicat sa faci o radiografie pentru a se stabili daca este nevoie sa porti corset sau se va aplica gimnastica medicala la un cabinet particular specializat pe asa ceva.Aceste proceduri pot dura in jur de un an si cateva luni, iar sedinta care este o data pe saptamana este 50- 70 ron.

| cristimihailov a răspuns (pentru InvertedDeformity):

Decat sa copiezi aiurea, mai bine ii dadeai omului linkul

http://www.sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/cifoza_9504

| InvertedDeformity a răspuns (pentru cristimihailov):

Pe langa descrierea cifozei era nevoie si de prezentarea urmarilor in scopul de afla un cat timp se poate trata si posibilul tratament pe care il vei urma(asa cum ai mentionat in intrebarea ta).

| cristimihailov a răspuns (pentru InvertedDeformity):

Si fizio se face cu kinetoterapeutul. Crezi ca o sa faca ceva de unul singur?

| InvertedDeformity a răspuns (pentru cristimihailov):

Cea mai eficienta metoda de tratare a cifozei este interventia chirurgicala.Dar este indicata in cazul in care nu raspunde la alte tratamente sau terapii.Pe langa rata crescuta de tratare pot aparea si complicatii care pot fi cateodata letale.
Scopul chirurgiei este reducerea gradului de curbare. Aceasta este de obicei realizata prin fuzionarea sau unirea vertebrelor afectate. In mod tipic, medicul realizeaza o incizie la spate, sub anestezie generala. Fuzionarea vertebrelor implica conectarea a doua sau mai multe din ele cu bucati de os luate de la nivelul pelvisului.

Astfel, vertebrele fuzioneaza cu ajutorul bucatilor de os pentru a preveni progresia ulterioara a curburii. Medicul poate atasa tije, suruburi, carlige sau sarme la coloana pentru a mentine vertebrele in pozitie normala in timp ce se produce fuzionarea oaselor, care poate dura cateva luni. Medicii lasa aceste metale in organism pentru a sprijini regiunea unirii oaselor.

Regiunea fuzionata nu va presupune acelasi nivel de dezvoltare, la fel ca ariile nefuzionate. Inaltimea finala a copilului nu este pana al urma mult afectata deoarece oasele picioarelor si portiunea neafectata a coloanei continua sa creasca normal. Rata complicatiilor in cazul chirurgiei vertebrale este destul de mare. Complicatiile includ sangerari, infectii, durere, afectare nervoasa, artrita sau degenerare a discurilor. Daca interventia chirurgicala nu reuseste sa rezolve problema, o a doua intervenite poate sa fie necesara.
In cazul tau, varianta cea mai rercomandata este interventia chirurgicala, deoarece corsetul nu is poate face efetctul daca nu mai esti in crestere.

| cristimihailov a răspuns (pentru InvertedDeformity):

Amice, tu chiar crezi ca mesterica este intr-o asemenea situatie?

Nici nu stii daca la el aceasta problema este datorita scheletului sau musculaturii sau are vreo alta distrofie musculara.

Stai linistit, omul are o suparare ca nu poate intra la academia de politie pentru ca are o usoara cifoza. Ti se pare ca medicul ii spune "cifoza usoara"?

| InvertedDeformity a răspuns (pentru cristimihailov):

Medicul la care ai fost are datoria de a prezenta urmarile si tratamentul pe care il poti urma.Aceasta usoara cifoza se poate agrava, mai repede(intr-un an-doi) sau chiar mai lent (3-5 ani) iar complicatiile pot fi vizibile si te pot impiedica din a face lucruri banale, iar in cel mai rau caz Iti pate afecta plamanii, sismtemul nervos prin deviera coloanei vertebrale sau chiar alte oragane interne. Daca nu ai observat academia de politie este o academie la care se depune efort fizic prin antrenamente care simuleaz salvarea vietii oamenilor aflati in pericol, iar pentru asemenea meserii este nevoie de o stare fizica buna/perfecta care nu impiedica desfasurarea actiunii la locul de munca, in special daca viata si siguranta altora este in mainile politiei/pazei.

| cristimihailov a răspuns (pentru InvertedDeformity):

Mai tata, nu e vorba de cifoza in sine.

Omul isi da si el cu parerea. E un fel de cifoza, care nu il doare. Doar il impiedica sa dea un examen. Daca l-ar fi durut cu adevarat, o taia la doctor. Stai linistit. Sau asa sper happy

Nu il mai speria atata.