| lavi26 a întrebat:

Candida netratata timp de 4 ani se mai poate vindeca? Am luat tratamente dar degeaba.Au fost cazuri care s-au vindecat desi a trecut mult timp.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate vindeca, dar este foarte greu. Trebuie sa te duci la un ginecolog bun, iti va recomanda un tratament si trebuie sa mergi la noi consulturi cam o data pe luna si sa iti tot modifice tratamentul In 1-2 ani, te vei vindeca. dar este foarte scump (zeci de consulturi ginecologice, tratamente de milioane) si toxic pentru ficat (antimicoticele sunt extrem de toxice), de accea va trebui ca lunar sa-ti faci si analize pentru ficat si, la nevoie, sa consulti si un medic internist pentru tratament de sustinere a ficatului.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ciupercile de piele, unghii, vaginale, etc. nu se vindecă, se țin sub control prin prevenția recidivei!
Tratamentul este antimicotic, local și intern (pastile), spălături locale cu dezinfectante, tratarea obligatorie și a partenerului, mare prudență la administrarea antibioticelor care "ajută" la activarea lor, etc.
Multă sănătate.
http://www.farmaciata.ro/ginecologie/item/137-candidoza-vaginala
Pa, pa.

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Cea a spus Brigaela este adevarat

| VERSACE_7822 a răspuns:

Multi spun ca se poate da de fapt ea ramane in organism iar cand vei fi mai slabita va aparea din nou

| nastasemioaramarilena a răspuns:

Partenerul tau de viata a urmat tratamentul odata cu tine? Daca nu, e cazul sa reluati tratamentul, dar impreuna.In cazul in care vei avea aceeasi problema va trebui sa faci un set de analize sa vezi la ce medicament esti rezistenta. Ai imunitate scazuta si pentru asta va trebui sa iei cel putin 3 luni pe an IMUNOSTIM. Am avut aceeasi problema.

| valericamusat a răspuns:

Tratament extrem de eficient, cu rezultate garantate:1.Psyllium 5 pungi + Apa de argint coloidal+ Gel de argint +Noni; www.medicer.ro pentru preturi si comanada. Eu am folosit aceasta combinatie 3 luni si sunt f.f.bine acum. Si eu ma confruntam cu Candidoza de 3 ani, fara rezultate. Apelati cu toata increderea!
Valerica

| lavi26 explică:

Valericamusat imi spui te rog cum ai urmat tratamentul? mai detaliat, mutumesc si pentru raspuns:*

| Lavinia18_3541 a răspuns:

Consulta un medic foarte bun el iti va da toate raspunsurile de care ai nevoie e cel mai bine sa te duci la un specialist in asa ceva, cineva care stie sigur cu ce trebuie sa te tratezi.