| anonim_4396 a întrebat:

Cînd apar primele simptome ale unei sarcini?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Primele simptome de sarcină apar ( DACĂ apar ) din a 2-a lună de sarcină, iar primul semn este întârzierea/LIPSA menstruaţiei ( dacă nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne şi simptome de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Toate cele bune.

| desertflower a răspuns (pentru bursuc001):

Bună, sunt și unele semne de la început sînii devin mai sensibili, greața...

| BndVictoria a răspuns (pentru bursuc001):

Am o matusa care a ramas insarcinata si in timpul sarcinii tot ii venea ciclu.
P.s E prima oara cand iti scriu, am vazut ca ai foarte multe raspunsuri bune si esti printre singuri oameni de pe TPU care ii apreciez! Succes in continuare!

| bursuc001 a răspuns (pentru BndVictoria):

Bună!

Mersi pentru aprecierewinking

Da, situaţia mătuşii tale este posibilă : e vorba de aşa numitul "ciclu peste sarcină".

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( de obicei, în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru desertflower):

Sunt menţionate la linkul indicat!

Oricum, ele apar ( de obicei ) DUPĂ întârzierea/LIPSA menstruaţiei...

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Cam dupa 3 saptamani 1 luna incep sa apara si primele simptome. dar nu este o regula, mai bine fa-ti un test de sarcina.
Te pup!

| xanderblackx a răspuns:

Lasa simptomele pentru ca difera de la o persoana la alta. asteapta 21 de zile, fa un test de sarcina si atunci vei afla. daca esti insarcinata o sa ai si simptome si vei stii pe propria piele cand apar, daca nu... ai scapat! numai bine

| desertflower a răspuns (pentru xanderblackx):

Am făcut de acum 2 teste doar că puțin mai devreme și au ieșit negativ

| desertflower a răspuns (pentru xanderblackx):

Chiar vreau să scap

| aVicii a răspuns:

14-18 zile.

| BrUnEthaThaDeViS a răspuns:

Cel mai probabil a doua zi:*

| desertflower a răspuns (pentru BrUnEthaThaDeViS):

Au trecut 10 zile și n-am nici o simptomă, dar n-am folosit prezervativ și el n-a ejaculat în mine. Am făcut 2 teste și au ieșit negative. Sunt șanse ca să fi rămas însărcinată?